Med letošnjimi 12 nominirankami za nagrado zlati kamen je tudi občina Hoče-Slivnica. Njena lega na koridorju pomembnih evropskih prometnih poti ji omogoča številne razvojne priložnosti, kar se trenutno potrjuje z veliko investicijo Magne, velik potencial se skriva tudi v razvoju tamkajšnjega letališča.

Kot je za STA povedal župan Marko Soršak, so se med kandidate za priznanje zagotovo uvrstili zaradi lanskega dogajanja pri projektu avstrijsko-kanadske multinacionalke Magna, največje “greenfield” naložbe od osamosvojitve Slovenije, ki je lani zavzela veliko medijske pozornosti.

Občina ustanovljena leta 1998

“Investitor je že začel z zaposlovanjem, v naslednjem obdobju bo tega še več in pokazalo se bo, da je bilo vredno truda. Kažejo se tudi drugi pozitivni učinki projekta, saj že zdaj vsaj v dveh ali treh podjetjih iz okolice napovedujejo dvig plač. Dvig standarda ljudi ob upoštevanju vseh okoljskih predpisov pa je tudi končni cilj vsega skupaj,” je dodal hoški župan.

Občina je bila ustanovljena leta 1998 in se razteza na skoraj 5500 hektarjih površine, v njej pa živi nekaj več kot 11.000 ljudi. Poleg Hoč in Slivnice jo sestavljajo še naselja Bohova, Pivola, Hočko Pohorje, Slivniško Pohorje, Polana, Čreta, Radizel, Orehova vas, Hotinja vas in Rogoza.

Predmestni del Maribora

Občiona leži med Pohorjem in Dravskim poljem in vse boj postaja predmestni del Maribora. Približno polovico površin občine sicer predstavlja obdelovalna zemlja, velik del je gozdnat, del tega pa se v zadnjem času umika industrializaciji.

Ob tem da leži ob avtocestnem križu štajerske in podravske avtoceste ter železniški progi, prav tu stoji mednarodno in pred leti prenovljeno letališče, ki si v naslednjem obdobju obeta velik razvoj. Bližina prometnih poti je razlog, da je Magna lani blizu letališča začela graditi lakirnico, kjer bi lahko delo, če bo šlo vse po načrtih, dobilo okoli 3000 ljudi.

Trendi občini po mnenju organizatorjev izbora zlati kamen kažejo veliko svetlejšo prihodnost

Trenutno je sicer največje podjetje v občini ADK, ki z okoli 600 zaposlenimi velja tudi za eno največjih slovenskih podjetij v kovinsko-predelovalni panogi. Hoška občina je za zdaj glede razvitosti v primerjavi z ostalimi lokalnimi skupnostmi okoli povprečja. Stopnja brezposelnosti je v drugi polovici lanskega leta prvič po krizi padla pod deset odstotkov, povprečna bruto plača pa je konec leta 2016 znašala 1473 evrov, dobrih 100 evrov pod državnim povprečjem.

Trendi občini po mnenju organizatorjev izbora zlati kamen kažejo veliko svetlejšo prihodnost, kar napovedujejo tudi izvirni projekti in pristopi vodstva občine. O tem pričajo tudi priznanja, ki so jih prejeli. Med drugim so edina slovenska občina, ki jo je za inovativnost nagradila Gospodarska zbornica Slovenije.

STA