Dve leti po obisku ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova v Mariboru le prihaja do manjšega premika v uresničevanju projekta muzeja v spomin na sovjetske vojne ujetnike v tem mestu. Občina je zagotovila denar za nakup objekta, ni pa še znano, kdo bo zadevo peljal naprej.
V izredno nehumanih razmerah več tisoč ruskih vojnih ujetnikov
Med drugo svetovno vojno je bil kompleks opuščenega carinskega skladišča v mariborski četrti Melje del nemškega nacističnega ujetniškega taborišča, imenovanega Stalag XVIII D. V tem objektu je bilo med septembrom 1941 in marcem 1942 v izredno nehumanih razmerah nameščenih več tisoč ruskih vojnih ujetnikov. Številni so zaradi izčrpanosti, podhranjenosti ali bolezni tam tudi umrli.
Odprta virtualna podoba muzeja
Objekt, ki je zdaj prazen, naj bi se s podporo Rusije v prihodnje prelevil v muzej. Na slovesnosti julija 2014, ki se je je udeležil tudi vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov, so predstavili virtualno predstavitev bodočega muzeja arhitektov Tomaža Kanclerja in Mateje Katrašnik, na ogled pa so za en dan postavili manjšo razstavo.
Obnovo naj bi krila ruska stran
Takrat je bilo rečeno, naj mariborska občina odkupi objekt, obnovo pa naj bi krila ruska stran. Lani občina tega ni zmogla, v letošnjem občinskem proračunu pa je zadevo predvidela kot eno od investicij, ki se bodo krile iz novega najetega posojila.
“Imamo pripravljen denar za odkup prostora, ostalih stvari – investicijo in programsko delovanje – pa ne moremo prevzemati nase. Z odkupom se naše delo konča,” je pred dnevi pojasnil župan Andrej Fištravec.
Projekt je potrebno spraviti z mrtve točke
Po neuradnih navedbah je ruska stran ob letošnjem obisku ruskega predsednika Vladimirja Putina v Sloveniji pritisnila na slovensko vlado, da je treba ta projekt spraviti z mrtve točke. “Govorili so o tem, da je to meddržavno pomemben projekt in da bi na meddržavni ravni uredili financiranje,” je dejal Fištravec.
Občina bo po njegovih besedah v vsakem primeru letos odkupila objekt, ostalo pa prepušča slovenskim in ruskim nacionalnim oblastem, da se dogovorita.
Odprtih veliko vprašanj
O tem je Fištravec spregovoril z ministrom za kulturo Antonom Peršakom na odprtju Festivala Borštnikovo srečanje prejšnji teden. Minister je bil glede tega redkobeseden. “To se ne moreva midva dogovoriti, ampak je ključni dejavnik Rusija,” je dejal in pojasnil, da je pri tem projektu še veliko odprtih vprašanj.
STA
Morda vas zanima tudi: FOTO in VIDEO: Ruski zunanji minister se je v Mariboru poklonil žrtvam