V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor bi radi kritično pomanjkanje anesteziologov začasno reševali s posebnim programom za področje anesteziologije. To pomeni dodatno delo njihovih anesteziologov izven rednega delovnega časa, ki bi bilo plačano po podjemnih pogodbah.
Načrti še niso odobreni
Uprava UKC Maribor pričakuje, da bodo denar za to dobili od ministrstva za zdravje z naslova posebnih programov za skrajševanje čakalnih vrst, a je tu še kar nekaj odprtih vprašanj. Prav zaradi tega člani sveta zavoda teh načrtov še niso želeli odobriti, ampak so zahtevali natančnejše opredelitve, kot je določeno število v tem programu sodelujočih anesteziologov, čas trajanja programa, njegova ekonomska upravičenost in podobno. Razpravo o tem bodo nadaljevali na seji prihodnji teden, zatem pa mora program odobriti še ministrstvo.
Po besedah strokovne direktorice UKC Maribor Darje Arko je to edini način, da bolje izkoristijo anesteziologe, zaposlene v tej bolnišnici. Anesteziologi namreč niso dali soglasja za dežurstva, so pa pripravljeni na dodatno delo izven rednega delovnega časa za plačilo po podjemni pogodbi.
Anesteziologi resnično pereč problem
Kolikšna bi bila v tem primeru višina plačila, ni znano, saj je “informacija zaupne narave in še stvar pogajanj”. “Cilj je, da je ceneje kot hrvaški anesteziologi,” je povedal pomočnik direktorja za ekonomske in finančne zadeve Milan Soršak.
Številni člani sveta zavoda so izrazili zaskrbljenost, da bodo po sprejemu predlaganega posebnega programa za anesteziologe podobno ravnali tudi zdravniki na drugih oddelkih, torej da bodo umaknili soglasja za dežurstvo in zahtevali finančno najverjetneje ugodnejše podjemne pogodbe. Tega se zavedajo tudi v vodstvu UKC Maribor, a so dodali, da je anesteziologija resnično pereč problem, zato bi morale zanj veljati določene izjeme. “To je izjemna situacija, ki ne more in ne sme biti model še za koga drugega,” je dejala Arkova.
Kako daleč je imenovanje direktorja?
Po navedbah vršilca dolžnosti direktorja UKC Maribor Janeza Lavreta, ki na seji sveta zavoda ni bil prisoten, bi posebni program opravljalo vseh 23 zaposlenih zdravnikov specialistov na oddelku za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin. “Pred sklenitvijo podjemnih pogodb bomo ponovno preverili obseg največje še dopustne tedenske obremenjenosti zdravstvenega delavca, upoštevajoč določbe o minimalnem trajanju dnevnega in tedenskega počitka in letnega dopusta,” je izpostavil v gradivu za sejo.
Lavretu čez tri tedne poteče mandat v. d. direktorja, ministrstvo za zdravje pa še vedno ni podalo soglasja izbranemu kandidatu za direktorja Vojku Flisu. Po besedah predsednika sveta zavoda Ljuba Germiča počasi že zmanjkuje časa, še posebej če Flis ne bo dobil omenjenega soglasja in bo treba vršilcu dolžnosti podaljšati mandat ali imenovati novega v. d.
“Prosil sem strokovne službe, da pripravimo osnutek dopisa (ministrstvu), glede na to da nam čas izteka. Ne bi želeli priti v časovno stisko. Ravno zato smo se na svetu zavoda odločili, da smo postopke imenovanja direktorja začeli toliko prej, da bi imeli dovolj časa, če ne bi imeli ali uspešne roke pri izbiri ali ne bi bilo soglasja,” je pojasnil.
Izsledki notranje revizije
Člani sveta zavoda so se na seji med drugim tudi seznanili z izsledki notranje revizije na področju evidenčnih naročil v letu 2016 in zahtevali od vodstva UKC Maribor pripravo poročila o ukrepih, ki so ali še bodo sledili kot odgovor na ugotovitve notranje revizije. Slednja je med drugim pokazala prekoračitev pooblastil s strani nekdanjega pomočnika direktorja Petra Weissensteinerja, saj je ta podpisoval pogodbe in naročilnice še po tistem, ko ga je Lavre razrešil s položaja.
Zelo kritični so bili člani sveta zavoda do izvajanja investicij v UKC Maribor. Ne le da še vedno niso uspeli pripraviti ustreznega investicijskega programa za nakup drugega koronarografa, za kar imajo denar že zagotovljen, ampak ostajajo neizvedeni še nekateri nujni nakupi, kot je novi rentgenski aparat za izvajanje posegov nevroradiologije in analitična platforma za biokemijo za oddelek za laboratorijsko diagnostiko.
Na seji so tudi opravili prvo branje sprememb statuta UKC Maribor, ki bi jih radi spravili pod streho do sredine poletja. Te se med drugim nanašajo na spremembe pristojnosti direktorja, strokovnega direktorja in sveta zavoda.
STA