Medobčinski urad za varstvo okolja in ohranjanje narave je v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in Zavodom RS za varstvo narave v soboto, 20. 5. 2017 organiziral prostovoljno delovno akcijo odstranjevanja tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst na širšem območju Mestnega parka. Akciji se je pridružila tudi Iniciativa Mestni zbor – SČS Center in Ivan Cankar, ki je med krajani razširila glas o akciji. Delo je opravljalo 12 udeležencev.

Prisotnost tujerodnih rastlinskih vrst

Strokovnjaki so namreč na terenu poleg domorodnih drevesnih vrst – prevladujejo bukev, hrast, kostanj, bor, češnja in druge – opazili tudi prisotnost invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst. Med slednje uvrščamo drevesni vrsti pavlovnijo in veliki pajesen ter potencialno invazivno vrsto navadno barvilnico kot zelnato trajnico.

Invazivne tujerodne vrste (krajše invazivke) so vrste, ki jih je človek namerno ali nenamerno zanesel izven območja njihove prvotne razširjenosti in s širjenjem poslabšajo življenjske razmere za domorodne vrste.

Razširile so se po žledu

“Ugotavljamo, da so se v večji meri na obravnavanem območju razširile po žledu leta 2014, ker so bila gozdna tla takrat razgaljena. Domnevamo, da so semena prišla z vrtov,” so povedali na MO Maribor. Z namenom varovanja naravne drevesne sestave v gozdovih širšega območje Mestnega parka s Piramido, Mestnim vrhom in Kalvarijo, ki sodijo v zavarovano območje narave, je nujno invazivne tujerodne rastline iz njih čim prej odstraniti.

V okviru delovne akcije so skupaj odstranili približno 400 primerkov pavlovnije in 200 primerkov velikega pajesena. Na ta način so dodobra obdelali pobočja, ki gravitirajo na Tri ribnike, vsekakor pa je še ogromno primerkov obeh vrst na vzhodnih pobočjih grebena Piramide, ki so tudi v zasebni lasti. V načrtu imajo akcijo ponoviti septembra.

Kaj lahko naredimo sami?

-Preden se odločimo za novo zasaditev na vrtu, se prepričajmo, da ne sadimo invazivnih tujerodnih vrst.

-Če opazimo na vrtu katero od opisanih vrst, jo v čim bolj zgodnji fazi na primeren način odstranimo.

-Ne odlagajmo vrtnih ostankov v naravo.

-Če je rastlina strupena, bodimo pri odstranjevanju še posebej pozorni in se primerno zaščitimo (rokavice, dolgi rokavi, dolge hlače ipd.).