Ministrstvo za okolje in prostor in Ministrstvo za infrastrukturo sta izdelala brošuro z naslovom Okolje, promet in zdravje, v kateri so objavili informacije, ki jih je mogoče koristno uporabiti pri »aktivnosti na področju trajnostne mobilnosti«. Med najzanimivejše podatke, vsaj kar se tiče našega mesta Maribor, spada to, da so ugotovili, da so ulice preglasne za kakovostno življenje.
V Mariboru čezmernemu hrupu izpostavljeni kar dve tretjini prebivalcev
Največ okoljskega hrupa ustvarja motoriziran promet. Zgoščen je v urbanih okoljih, zato smo mu najbolj izpostavljeni tisti, ki v mestih živimo ali pa v njih preživljamo večino svojega časa. Hrup ni samo nadležen, ima tudi posledice za naše zdravje. Na območju mesta Maribor sta hrupu čez dan čezmerno izpostavljeni dve tretjini prebivalcev, ponoči pa kar 54 %. Tudi železniški promet prispeva svoj delež.
Hrup vznemirja tako čez dan kot ponoči
Več prometa ustvarjamo, hrupnejše postaja naše življenje. Previsokim ravnem hrupa je izpostavljenih vse več prebivalcev, še posebej v večjih mestih. Sodobna mesta so živahna in radi bivamo v njih. Vendar so lahko zaradi vse večjega števila ljudi in motoriziranega prometa tudi glasna in nemirna. Posledica tega je, da enega od treh Evropejcev hrup vznemirja čez dan, enega od petih pa moti med spanjem.
Zato se je njegovega zniževanja treba lotiti celostno in takoj ter si nehajmo zatiskati ušesa. V Sloveniji po dosedanjih ocenah sklepamo, da 20 % prebivalcev trpi zaradi zdravju škodljivih ravni hrupa, še zapišejo v brošuri Okolje, promet in zdravje.
MORDA VAS ZANIMA TUDI: MB REport: Množične tožbe oškodovanih Mariborčanov?