Tako kot v petek tudi danes na sejo mestnega sveta ni prišlo zadostno število svetnikov, da bi bili sklepčni, da bi torej lahko veljavno odločali. Na petkovi izredni seji, sklicani na zahtevo NLS o možnostih, da Maribor dobi azilni dom, so do izpolnitve minimalnega kvoruma umanjkali štirje glasovi. Na današnjem nadaljevanju ene izmed rednih in izrednih sej pa je zmanjkal le glas do veljavne večine 23 glasov, kljub temu da je župan Andrej Fištravec s pričetkom seje počakal pol ure. Na dnevnem redu so imeli denimo poročilo o izvrševanju občinskega proračuna v prvi polovici leta, domnevno sporni projekt gradnje sortirnice odpadkov in točko o stanju v mestni upravi zaradi pogostih menjav direktorjev mestne uprave.

»Na rednih sejah, ki ponavadi trajajo do 23. ure, ne uspemo obdelati vseh točk, kar je problem. Redne seje trajajo tako dolgo, da jim očitno zdaj že presedajo. Treba je govoriti o bistvenih zadevah, ne pa da se razpravlja in zavlačuje,” je razloge za nesklepčnost iskal Fištravec.

O razrešitvi mestnega sveta sicer odloča državni zbor na predlog vlade

Zakon o lokalni samoupravi med razlogi za predčasno razpustitev mestnega sveta omenja tudi stanje, ko se v koledarskem letu po najmanj trikratnem sklicu mestni svet sploh ne sestane na sklepčni seji. Ne definira pa natančno ali sem lahko štejemo tudi stanje, ko mestni svetniki nadaljujejo sejo, na kateri so bili prvotno sklepčni, na njenem nadaljevanju pa torej ne. O razrešitvi mestnega sveta sicer odloča državni zbor na predlog vlade.

»Morajo biti tri redne seje zaporedoma, torej še ni tako kritično,« na vprašanje ali smo blizu predčasnemu prenehanju mandata mestnega sveta, odgovarja Fištravec.