Mariborski vrtci se bodo kmalu nekoliko podražili. Občinski urad za vzgojo in izobraževanja bo namreč na prihodnji seji mestnega sveta predstavil sklep o določitvi novih cen javnih vrtcev v Mariboru. Sedaj veljavne cene programov mariborskih javnih vrtcev so bile uveljavljene s 1. majem 2010 in od takrat tako ni bilo znatnejših sprememb. Cene so se sicer preračunavale vsako leto, vendar so bile razlike minimalne zaradi vladnih ukrepov za omejevanje stroškov v javnem sektorju, predvsem na področju stroškov dela, ki predstavljajo 80 % v strukturi cene vrtca.
V zadnjem letu so se ukrepi sprostili, spremenila so izhodišča za izračun plač ter drugih osebnih prejemkov zaposlenih, spremenila pa se je tudi metodologija za oblikovanje cen programov v vrtcih, ki izvajajo javno službo, na podlagi katere v ceno sodijo tudi nekateri stroški, ki se do sedaj v ceni niso upoštevali (stroški za delo sindikalnega zaupnika ter sredstva za nadomeščanje odsotnih delavcev iz razloga nezmožnosti dela zaradi bolezni ali poškodbe do 30 delovnih dni).
Kolikšno bo zvišanje?
V skladu z 28. Členom Zakona o vrtcih in 4. Členom pravilnika so elementi za oblikovanje cen programov:
- Stroški dela
- Stroški materiala in storitev
- Stroški živil za otrok.
“Cene programov prvega starostnega obdobja se zvišujejo za 3,53%, drugega starostnega obdobja pa za 3,98%. Predlagana so tudi že uveljavljena dodatna znižanja plačil staršev (od 7 do 23 %), ki so namenjena občanom Mestne občine Maribor, zato se bo za enak odstotek zvišalo tudi plačilo staršev. Starši glede na dohodke in premoženjsko stanje plačujejo odstotek od cene programa ob upoštevanju omenjenih dodatnih znižanj. Največ (četrtina) staršev je glede na dohodke in premoženjsko stanje uvrščena v 2. plačni razred in se jim bo plačilo vrtca zvišalo za 1,07 EUR,” so pojasnili na Mestni občini Maribor.
V povprečju dober stotak na mesec
Zakon o vrtcih določa, da lahko vrtec sprejme otroka, ko je dopolnil starost najmanj 11 mesecev, če starši ne uveljavljajo več pravice do starševskega dopusta v obliki polne odsotnosti z dela. Povprečno plačilo staršev v Mestni občini Maribor za prvo starostno obdobje sicer do sedaj znašalo 111,24 EUR, za drugo starostno obdobje pa 92,96 EUR.
Predšolska vzgoja se v mariborski občini sicer izvaja v 36 enotah otroških vrtcev, organiziranih v 8 samostojnih vzgojno-izobraževalnih zavodih, katerih ustanoviteljica je MOM, v predšolskih oddelkih Centra za sluh in govor in v petih zasebnih vrtcih (Zavod za razvoj waldorfske pedagogike, Inštitut Sofijin izvir Maribor – Zasebni waldorfski vrtec Studenček, Zavod Antona Martina Slomška – Hiša otrok vrtec Montessori, Za življenje zavod za vzgojo, izobraževanje, družino in zdravje, Maribor, PE zasebni vrtec Hiša otrok Montessori, Zasebni zavod Želvica).