Javno podjetje Mariborski vodovod je sprožilo tožbo proti koordinatorju mariborskega samoorganiziranega sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin Rajku Kotniku zaradi domnevnega blatenja dobrega imena podjetja. Ta poudarja, da javna podjetja upravljajo z javnimi sredstvi, katerih porabo ima javnost pravico spremljati.
Samoorganizirani svet so lani ustanovili Mariborčani
Samoorganizirani svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin so lani ustanovili Mariborčani, združeni v samoorganizirane četrtne in krajevne skupnosti, da bi vzpostavili civilni nadzor nad delom javnih podjetij. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Kotnik, so se samoorganizirali, ker občina takšnega telesa ni bila pripravljena ustanoviti, čeprav ga med drugim predvideva tudi zakonodaja.
Mariborski vodovod naj bi se izmikal odgovorom
Kot prvo javno podjetje za obravnavo so izbrali Mariborski vodovod, ki so mu na začetku lanskega leta poslali vrsto konkretnih vprašanj, na katera pa nikoli niso dobili odgovorov. “Bilo je eno samo izmikanje oziroma prelaganje odgovornosti za podajo odgovorov z enega na drugega,” je povedal Kotnik. Vodstvo podjetja naj bi se sklicevalo na zakon o gospodarskih družbah, ki naj javnosti ne bi dovoljeval “vpogleda v drobovje” družbe.
Kotnik in ostali člani samoorganiziranega sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin se s tem ne strinjajo, saj menijo, da gre za javno podjetje in javna sredstva, zato je javnost po njihovem prepričanju upravičena, da dobi odgovore na svoja vprašanja.
V tožbi Mariborski vodovod od Kotnika zahteva 100.000 evrov odškodnine
Vložitev tožbe, v kateri Mariborski vodovod zahteva od Kotnika 100.000 evrov odškodnine zaradi domnevnega blatenja in izgube dobrega imena in ugleda podjetja, je sledila, potem ko je samoorganizirani svet lani poleti poslal 18 občinam, manjšinskim lastnikom Mariborskega vodovoda, dopis, v katerem jih je opozoril na domnevne nepravilnosti pri delovanju tega podjetja. Med drugim jih je opozoril na sporno sodelovanje Mariborskega vodovoda pri reševanju Športnega centra Pohorje ter domnevno negospodarno ravnanje z javnimi sredstvi, kar vodstvo podjetja v tožbi izpodbija.
Na Mariborskem vodovodu zadeve ne komentirajo
Direktor Mariborskega vodovoda Danilo Burnač zadeve ne komentira. “Dokler traja postopek pred sodiščem, ne smem in ne bom odgovarjal na vprašanja na to temo,” je povedal za STA.
Prvi narok za glavno obravnavo v tej pravdni zadevi bo v četrtek na Okrožnem sodišču v Mariboru.
Po prepričanju samoorganiziranega sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin želi vodstvo javnega podjetja s tožbo prestrašiti in utišati civilno iniciativo ter onemogočiti javnosti nadzor nad porabo javnih sredstev. Ugotavlja, da se direktorji javnih podjetij ne zavedajo, da vodijo javna in ne zasebna podjetja, nadzorni organi tako na ravni občine kot na ravni podjetij pa svoje nadzorne funkcije ne opravljajo tako, kot bi morali.
STA