Mariborski mestni svetniki bodo jutri na izredni seji iskali razloge za in proti podpori načrtu mariborske občine za rešitev letošnje zimske sezone. Kot smo že poročali, bi občina javnemu podjetju Marprom podelila 15-letno koncesijo. A svetniške skupine opozarjajo, da je trenutno odprtih še preveč vprašanj.
„Predlog ki smo ga dobili je po našem mnenju pripravljen v nasprotju s pravnimi podlagami, tudi zakonom o javnih financah. Najbolj pa nas moti, da ni ocene finančnih in drugih posledic sprejema tega odloka. Potreben pa je tudi rebalans proračuna, da bi zagotovili 700.000 evrov za nakup opreme,“ opozarja Vladimira Cokoja (SDS). „Številna vprašanja so ostala brez odgovora, od dolgoročne koncesije, urejanja odnosov s sosednjimi občinami, do odkupov naprav, ni pa jasno, od kod bodo vzeli denar,“ pravi Jelka Kolmanič (DeSUS). Da je še vedno ogromno nejasnoti in odprtih vprašanj dodaja tudi Matej Žmavc (SD).
„Pohorje je preveč pomembno, da bi se do njega pristopalo na rokohitrski način. Nič ne gre brez temeljitega premisleka in strokovnega pristopa, ker poti nazaj ni. V gradivu pa ne operirajo s stvarnim premoženjem, vrednost ni opredeljena,“ našteva Andrej Špenga (SMC). Njihov predlog je, da upravljalec sicer ostane Marprom, mariborska občina pa mora zagotoviti denar in se dogovoriti z občino Ruše. Zaenkrat kaže, da bi tudi to zimsko sezono speljali na ad hoc način, tako kot minuli dve. Marpromu koncesija poteče konec leta, do takrat pa bi morala občina pripraviti boljše gradivo in v reševanje pritegniti vse deležnike, od občin do kolesarjev, gostincev, hotelirjev, predstavnikov smučarjev, organizatorjev tekmovanj do lokalnega gospodarstva.
V Rušah pričakujejo Fištravčev klic
Pomemben deležnik je zagotovo občina Ruše, ki podeljuje polovico koncesije. Župan Uroš Razpet pričakuje, da mu bodo Mariborčani predlog reševanja tudi predstavili. „Zdaj imamo ogromno težav v komunikaciji. Brez težav sprejmem klic mariborskega župana, ki ima mojo številko, pa temu ni bilo tako, ampak se pogovarjamo preko tajništev. Ne gre za našo prepotentnost, a našim velikim bratom, mariborsko občino, bi se radi okoli tega pogovorili. Kako zadevo rešiti in kako k reševanju sploh pristopiti.“ Razpet še pravi, da v Rušah sliko gledajo širše in da si želijo, da bi upravljalec poskrbel tudi za poletno sezono, ne pa da gradijo samo na zimski.
Kritičen tudi pred kratkim razrešeni direktor mestne uprave Fras
Da je gradivo pripravljeno nestrokovno, celo nezakonito in je škodljivo za razvoj Mariborskega Pohorja pa meni nekdanji direktor mariborske mestne uprave Darko Fras. »Koncept, kot je zastavljen sploh ne dopušča možnosti, oziroma v naprej izključuje oblikovanja javno zasebnega partnerstva in angažiranja zasebnega kapitala in definira mariborsko javno podjetje kot edinega možnega koncesionarja«.
Fras gre celo dalje in išče vzroke po njegovem slabih odločitev in rešitev, ki jih ponuja sedanja mestna garnitura. »Težava Maribora je, da si je župan Fištravec izbral ekipo, ki nima ustreznih strokovnih referenc, še manj pa moralne integritete. Namesto da bi se pri svojih odločitvah naslanjal na strokovno delo mestne uprave in institucij, ki imajo za to ustrezne kompetence in ugled. Ti ljudje, njegova ekipa, ne samo da niso bili izvoljeni in niso zaposleni v upravi in torej ne bi smeli odločati ali sodelovati pri odločanju, tudi ne prevzemajo nobene odgovornosti za odločitve. Čeprav sem v slabih sedmih mesecih vložil vso svoje znanje in izkušnje iz področja lokalne samouprave in velik del tudi sebe kot osebnosti in moje kredibilnosti, mi žal ni uspelo iztrgati ga iz krempljev interesne skupine, ki stoji za njegovo ekipo. Po mojem mnenju župan osebno tudi ni sposoben samostojno sprejemati razsodnih in za vodenje mesta nujno potrebnih neodvisnih odločitev,« je kritičen Fras.
Fras zato Fištravca poziva, da odstopi, še prej pa skliče mestne svetnike in izmed njih izbere podžupana, ki bi vodil mesto do izvolitve novega župana. »To je po mojem mnenju tudi zadnja možnost Fištravca, da prizna dejstva in napake in svojo nesposobnost za vodenje mesta ter koliko toliko častno odide iz te funkcije.«