V UKC Maribor je radiološki inženir januarja opravil 421 ur dela. To pomeni, da je delal vsak dan v mesecu, vse praznike in vikende – in to v povprečju po 13 ur in pol, poroča Svet24. Če bi za spanje porabil okoli osem ur, bi to pomenilo, da je imel vsak dan v mesecu okoli tri ure prostega časa, v okviru katerega šteje tudi vožnja na delo in nazaj.

Iz podatkov je razvidno, da je ta radiološki inženir le 168 delovnih ur oddelal v okviru rednega delovnega razmerja v mariborski bolnišnici, preostalih 253 ur je opravil po podjemni pogodbi. Vsak dan med 1. in 31. januarjem je na ta način v povprečju “pridelal” več kot osem dodatnih ur.

Kakšna je lahko pri takšnem delovniku kvaliteta storitve?

Na vprašanje, če je to sploh fizično mogoče, so v torek iskali odgovor člani sveta zavoda UKC Maribor. Njegov predsednik Aleš Šabeder se je odkrito spraševal, kakšna je lahko pri takšnem delovniku kvaliteta storitve.

Kot navaja Svet24, je podobno z radiologi v Splošni bolnišnici Celje, kjer je rekorder eden od zdravnikov, ki je redno zaposlen v celjski bolnišnici, dela pa še v najmanj treh zasebnih podjetjih: Dvorcu Lanovž, Ultrazvočnem centru Wahibi in Estetiki Fabjan. Ure v rednem delovnem razmerju naj bi pridobival z nedeljskimi dežurstvi, med tednom pa vsaj eno dopoldne in dva popoldneva dela pri zasebnikih.

Radiologi, ortopedi in drugi zdravniki specialisti sicer ob redni službi navadno delajo še v zasebnih klinikah, kjer so čakalne vrste bistveno krajše kot v bolnišnicah. Iste bolnike, ki jih ne morejo pravočasno obravnavati v javni ustanovi, lahko že naslednji dan sprejmejo v samoplačniški ambulanti.

Kot navaja omenjen medij, izjav ni želel podati, bolnišnica še ni podala pojasnil, komentirati ni želel niti predstojnik radiološkega oddelka Dušan Ačkun. Eden od zdravnikov iz celjske bolnišnice naj bi neuradno dejal, da njegov sodelavec praktično ne potrebuje počitka, saj da je “zanj dovolj štiri ali pet ur spanja na noč”.