Pred kratkim smo poročali o zaparkirani gasilski garaži v Kamnici, ki za tamkajšnje gasilce predstavlja kar veliko oviro. Kot je za nas pojasnil poveljnik PGD Kamnica Branko Jeranovič se s težavo zaparkirane intervencijske srečujejo skoraj dnevno, najbolj pogosto pa proti večeru in čez vikend.

Intervencijska pot pomeni neoviran prehod intervencijskim vozilom (gasilcem, reševalcem, in policiji).

Problem je v premajhnem številu parkirišč

Poveljnik društva je v nadaljevanju za nas pojasnil, da do tega dogodka prihaja, ker je premalo parkirišč v neposredni bližini kulturnega doma, v katerem obratujeta dva zdravnika, zobozdravnik, knjižnica, gostinski lokal in sedež raznih društev. Nova parkirišča pred trgovino Mercator, katera naj bi zagotavljala dovolj parkirnega prostora za obiskovalce, je seveda premalo. Tukaj prvo parkirajo zaposleni v trgovini Mercator in v kulturnem domu, to pomeni manj parkirišč za obiskovalce.

Seveda so za obiskovalce kulturnega doma predvidena parkirišča v smeri osnovne šole Kamnica. Ampak ker je vse zasedeno parkirajo na parkirišče pred gasilskim domom, ki pa je v lasti PGD Kamnica in je rezerviran za gasilce v primeru intervencije, je pojasnil poveljnik ter v nadaljevanju dodal: “Seveda ko je to polno parkirajo pred garažna vrata za izvoz gasilskih vozil. Ker je mestna občina Maribor naredila na koncu parkirišča na levi strani nekakšen otok in nam tam postavila stožce, da bi z gasilskimi vozili lažje izvažali iz garaže nam tam obiskovalci parkirajo svoja vozila. In seveda je izvoz nemogoč”.

Parkiranju na intervencijski poti lahko sledi tudi kazen v višini 80 evrov

O problemu je PDG Kamnica obvestila MO Maribor, KS Kamnica, GZ Maribor, mestno redarstvo. Morda bi voznike z bolj pogostim obiskom policije, mestnih redarjev in seveda posledično takoj z kaznijo ne pa samo z ustnimi opozorili, pripravili do tega, da garaže ne zaparkirajo, je pomislil poveljnik.

“Ko člani opazijo problem zaparkiranja PGD Kamnica takoj obvestimo mestno redarstvo. Ker traja njihov prihod seveda kršitelja ni več tam in drugič po seveda tam spet parkiral. Mogoče bi bilo potrebno razmišljati, da bi celotno parkirišče zaprli z rampo za obiskovalce,” je dodal Jeranovič, je nekoliko pestimitično pripomnil, da problema ne bodo nikoli rešili, ker je kultura voznikov majhna.

Sicer lahko neveste voznike, ki kar parkirajo na intervencijski poti doleti kazen. V 65. členu Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) je namreč zapisano, da ustavitev in parkiranje prepovedano “na označenih poteh, namenjenih intervencijskim vozilom”. V primeru neupoštevanja tega pravila, se prekršek kaznuje z globo 80 evrov.

Zaenkrat ni bilo hujših posledic

Na vprašanje, ali se je že katera intervencija končala slabo prav zaradi zaparkirane intervencijske poti, nam je poveljnik dejal, da se na srečo to še ni zgodilo. “Bili smo ovirani, ko smo se odpravljali za požarna varovanja, in smo moramo iskati lastnike vozil po objektu, da umaknejo vozilo. Seveda ne razumejo, kako nas lahko ovirajo, če je pa njihovo vozilo nekaj metrov stran od garaže. Seveda se moramo razjeziti in pojasnjevati način parkiranja,” je dodal.

V primeru intervencije so gasilci seveda primorani ukrepati in vozilo na silo umakniti. “Seveda smo gasilsko zvezo Maribor in naše poveljnike obvestili o naši problematiki. To pomeni da, ko bomo zaparkirani, bomo primorani takoj obvestiti sosednje gasilsko društvo, torej Maribor-Mesto ali Studence, za pomoč v našem kraju.” Vse samo za to, da bodo lahko krajanom pravočasno pomagali.

Foto: PGD Kamnica, Facebook.

“Seveda bi vse krajane in obiskovale prosil, da ne parkirajo na intervencijskih poteh. Ker nikoli ne vemo kdo in kdaj potrebuje našo pomoč. V nesreči je lahko celo njegov družinski član, prijatelj ali sosed, pomoč pa ne bo prišla pravočasno zaradi nespametnega parkiranja pred gasilsko garažo,” je zaključil poveljnik PGD Kamnica.