Mestna občina Maribor začenja sanacijo Čeligijevega stolpa. Gre za 560 let star obrambni stolp, del nekdanjega mestnega obzidja. Objekt v središču mesta, v Gregorčičevi ulici, ima status nepremične kulturne dediščine in je spomenik lokalnega pomena. Stolp, zgrajen med letoma 1460 in 1465, je trenutno v zelo slabem stanju.
Pred lansko zimo je morala občna zaradi ogrožene statike Čeligijevega stolpa interventno obnoviti strešno konstrukcijo in zamenjati kritino.
V stolpu bi bilo mogoče urediti manjšo galerijo ali muzej
Na mariborski občini so povedali: “Za celovito zaščito pred nadaljnjim propadanjem ter za ohranitev njegove prvobitnosti in zgodovinske vrednosti pa je treba Čeligijev stolp celovito sanirati. V okviru vzdrževalnih del bomo sanirali temelje, zidove, medetažne konstrukcije, odprtine v zidovih stolpa in uredili okolico. Urejen bo nov vhod z južne strani, na okenske površine pa bodo nameščene mreže, ki bodo preprečevale vdor ptičev v notranjost.”
Posebne namembnosti Čeligijev stolp s sanacijo ne bo pridobil. Bodo pa omogočeni ogledi notranjosti stolpa, vendar samo iz pritlične etaže. V stolpu bo mogoče tudi urediti manjšo galerijo ali muzej.
Arheološke raziskave že tečejo
Na Mestni občini Maribor so zagotovili, da bo sanacija potekala po smernicah Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS): “Rok za izvedbo del je 30. september 2022. Pogodbena vrednost gradbenih, obrtniških in instalacijskih del je 298.467 evrov, skupni strošek izdelave projektne dokumentacije, projektantskega nadzora, arheoloških raziskav, vzdrževalnih del in strokovnega nadzora bo okoli 330 tisoč evrov.”
Ob Čeligijevem stolpu pod nadzorom mariborske območne enote ZVKDS že potekajo predhodne arheološke raziskave. V času del projekt ne bo oviran. Poskrbljeno bo tudi, da bodo v stanovanjskih in v poslovnih objektih v okolici vpliv vzdrževalnih del čutili le minimalno.
Čeligijev stolp bodo sanirali s pomočjo sredstev iz javnega razpisa za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine, ki jih bo v letih 2021 in 2022 sofinancirala Republika Slovenija. Država bo k obnovi primaknila 123.285 evrov. Občina bo znesek prejela v dveh letih: letos 67.412 evrov in v prihodnjem letu, ko mora sanacija biti končana, še 55.872 evrov.
Izbrani izvajalec je kranjsko podjetje Saning, d. o. o.
V višje etaže se tudi po obnovi ne bo dovoljeno povzpeti
V notranjosti stolpa so izvedene tri etažne konstrukcije, so povedali na mariborski občini: “V opečnem obokanem stropu pritličja, ki ni bil zgrajen ob gradnji samega stolpa, ampak je kasneje nadomestil prvotno, leseno medetažno konstrukcijo, je odprtina za stopnice v višje etaže, vendar stopnic tam ni več. Prehod med etažami bo še naprej mogoč samo po lestvah in za potrebe vzdrževanja objekta.”
Čeligijev stolp stoji v kareju med Slovensko in Gregorčičevo ter Strossmayerjevo in Trubarjevo ulico. Visok je 20,85 metra in ima 318 metrov bruto tlorisne površine. Zunanje mere objekta so približno 9 krat 9 metrov.