Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju pojasnil tudi trenutno situacijo glede nadzora nad delom kirurga Matjaža Voršiča, ki je brez dovoljenja vodstva UKC operiral v Namibiji in se od tam domov vrnil okužen z južnoafriškim sevom novega koronavirusa.
Nedavno so Voršiča razrešili s položaja namestnika predstojnika oddelka za nevrokirurgijo, zaradi odmevnosti primera pa so uvedli upravno-epidemiološki nadzor, ki bo razčistil, če je morda naredil kakšno napako pri presoji ali odločanju. Kot je danes pojasnil Vogrin, naj bi bil nadzor končan prihodji teden.
“Preden bi potegnili zaključke, je treba poznati vsa dejstva. Bistveno je to, da se zadeve ne pometajo pod preprogo, da se razčistijo in da se iz tega kaj naučimo. Bolnišnica ni inšpekcijska služba, ki bi raziskovala, kje ljudje delajo, s tem se ukvarjajo druge inštance,” je povedal Vogrin.
Delo izven matične ustanove možno samo v določenem obsegu
Ob tem je strokovni direktor pojasnil, da se dovoljenje za delo izven matične ustanove izda na željo zaposlenega, pri čemer mora to odobriti njegov predstojnik in potrditi direktor.
“Osnovno pravilo je, da je delo izven matične ustanove možno samo v zakonsko določenem obsegu, konkretno to ne sme presegati osem ur na teden, vso delo pa mora biti opravljeno izven rednega delovnega časa in šele, ko zaposleni opravi vse obveznosti znotraj svoje matične ustanove. Nobeno delo pri drugih delodajalcih, bodisi koncesionarjih bodisi zasebnikih, ne sme ogrožati dela v matočni ustanovi. To je striktno pravilo in če takšno pravilo ni izpolnjeno, se takšna odločba in dovoljenje sploh ne izda,” je izpostavil Vogrin, ki ob tem miri paciente in javnost, da ta dovoljenja nikakor ne vplivajo na obveznosti v matični ustanovi.
Osnovno pravilo je, da je delo izven matične ustanove možno samo v zakonsko določenem obsegu, konkretno to ne sme presegati osem ur na teden, vso delo pa mora biti opravljeno izven rednega delovnega časa in šele, ko zaposleni opravi vse obveznosti znotraj svoje matične ustanove.
Omenjeni zdravnik je v izjavi za naš medij pred tedni pojasnil, da se je za odhod v Namibijo odločil na podlagi ugodne epidemiološke situacije v tej državi in delno tudi zaradi izvedbe operacij v eni od tamkajšnjih bolnišnic. Poudaril je, da večkratna testiranja na novi koronavirus pred njegovo vrnitvijo v službo niso pokazala okužbe. Po nenadnem pojavu simptomov je takoj stopil v kontakt z ustreznimi epidemiološkimi službami, se izoliral in opravil testiranje, je pojasnil. Ker je bil test pozitiven, se je samoizoliral in identificiral vse možne kontakte, je še zapisal.