V zadnjem obdobju vse več pacientov po družbenih omrežjih toži, da naj bi se od njih ob sprejemu v bolnišnico zahtevalo testiranje na koronavirus oziroma odvzem brisa na Sars-Cov-2, tudi če ne kažejo nobenih simpromov bolezni, o čemer smo tudi poročali. Zdravstvene ustanove naj bi v nekaterih primerih celo zavračale paciente, ki niso želeli opraviti testiranja. Ob tem nas je zanimalo, ali se to morebiti dogaja tudi v UKC Maribor in ali lahko bolnišnica zavrne sprejem bolnika, če ta ne želi opraviti testiranja.

“Tak primer smo imeli, vendar ni šlo za nujno zdravstveno storitev. V kolikor gre za nujno zdravstveno storitev, bi se moralo pacienta obravnavati kot potencialno okuženega. Pacientov v UKC Maribor seveda ne zavračamo, saj nudimo 24/7 nujno medicinsko pomoč,” so pojasnili iz službe za odnose z javnostmi UKC Maribor.

Pri pacientu brez znakov okužbe pogojevanja ne sme biti

Kot dodajajo, izvajalec izvedbe zdravstvene storitve pri pacientu brez znakov COVID-19 in brez stika z okuženo osebo ne sme pogojevati s predhodno opravljenim testom ali negativnim izvidom testa na okužbo z virusom SARS-CoV-2.

“Sledimo Navodilom za zagotavljanje zdravstvenih storitev pacientom z negativno epidemiološko anamnezo in brez znakov COVID-19 (priloga 1 Odredbe o začasnih ukrepih na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja nalezljive bolezni COVID-1), ki so bila sprejeta na državni ravni. Iz navedenih navodil izhaja, da na oddelkih, ki niso namenjeni zdravljenju pacientov, obolelih za COVID-19, se zdravstvene storitve zagotavljajo le pacientom, ki imajo negativno epidemiološko anamnezo in nimajo prisotnih znakov okužbe dihal ter so uvrščeni v čakalni seznam oziroma naročilno knjigo,” so pojasnili.

Izvajalec izvedbe zdravstvene storitve pri pacientu brez znakov COVID-19 in brez stika z okuženo osebo ne sme pogojevati s predhodno opravljenim testom ali negativnim izvidom testa na okužbo z virusom SARS-CoV-2.

Izvajalec izvedbe zdravstvene storitve pri pacientu brez znakov COVID-19 in brez stika z okuženo osebo ne sme pogojevati s predhodno opravljenim testom ali negativnim izvidom testa na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Ne glede na prejšnji stavek lahko izvajalec neposredno pred izvedbo zdravstvene storitve izvede testiranje pacienta s hitrim antigenskim testom.