V zadnjem obdobju vse več pacientov po družbenih omrežjih toži, da naj bi se od njih ob sprejemu v bolnišnico zahtevalo testiranje na koronavirus oziroma odvzem brisa na Sars-Cov-2, tudi če ne kažejo nobenih simpromov bolezni in čeprav so jim pred tem v pred sprejemom v bolnišnico izmerili temperaturo, ki ni bila povišana. Zdravstvene ustanove naj bi v nekaterih primerih celo zavračale paciente, ki niso želeli opraviti testiranja. Ob tem nas je zanimalo, ali se to morebiti dogaja tudi v UKC Maribor in ali lahko bolnišnica zavrne sprejem bolnika, če ta ne želi opraviti testiranja.
Kot so za naš medij pojasnili iz službe za odnose z javnostjo Ministrstva za zdravje, morajo izvajalci zdravstvenih storitev zagotavljati ločeno obravnavo pacientov, ki so okuženi od tistih, ki to niso. Bolnišnice imajo protokole za sprejem v bolnišnico (ki vključuje odvzem brisa), ki naj bi bili javno objavljeni in/ali posredovani pri vabilu za sprejem. V primeru, da pacient tega ne želi, se je potrebno s strokovnega stališča odločiti ali je zdravstvena storitev takšne stopnje nujnosti, da se lahko preloži na čas po epidemiji ali ne.
V zadnjem obdobju vse več pacientov po družbenih omrežjih toži, da naj bi se od njih ob sprejemu v bolnišnico zahtevalo testiranje na koronavirus oziroma odvzem brisa na Sars-Cov-2, tudi če ne kažejo nobenih simpromov bolezni.
“Vsekakor menimo, da se v primeru ocene zdravnika, da gre za nujno zdravstveno obravnavo, le ta izvede z uporabo predpisane osebne varovalne opreme. Pacienta pa se namesti v sivo cono (pacienti, kjer status glede okužbe COVID-19 ni znana). Seveda pa se pri odločitvi glede potrebe za odvzem brisov upoštevajo izjeme, ko bris ni potreben (oseba je cepljena, oseba ima dokazilo, da je že prebolela covid-19). Vsi ukrepi so usmerjeni v zagotavljanje varnega okolja za ostale paciente in seveda tudi za zaposlene,” so še pojasnili.
Pri pacientu brez znakov okužbe pogojevanja ne sme biti
Kot navaja dokument, v katerem so zapisana navodila za zagotavljanje zdravstvenih storitev pacientom z negativno epidemiološko anamenzo in brez znakov covid-19, izvajalec izvedbe zdravstvene storitve pri pacientu brez znakov COVID-19 in brez stika z okuženo osebo ne sme pogojevati s predhodno opravljenim testom ali negativnim izvidom testa na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Ne glede na prejšnji stavek lahko izvajalec neposredno pred izvedbo zdravstvene storitve izvede testiranje pacienta s hitrim antigenskim testom. To velja tudi za spremljevalca pacienta, je še navedeno. Ministrstvo je sicer že v prejšnjih mesecih večkrat objavilo, da je zahteva za negativni bris pri bolnikih brez znakov okužbe dihal strokovno neutemeljena.
Dan pred načrtovano zdravstveno storitvijo mora sicer izvajalec opravi stik (praviloma telefonski pogovor) s pacientom in preveriti:
− ali ima pacient znake COVID-19 in
− ali je bil pacient v stiku z okuženo osebo.
Ne glede na prejšnji odstavek lahko izvajalec stik s pacientom izvede tudi prej, če ob tem pacientu poda:
− pisna navodila za preverjanje znakov COVID-19 in stika z okuženo osebo,
− navodilo, da v primeru pojava znakov COVID-19 ali stika z okuženo osebo pacient najpozneje dan pred načrtovano zdravstveno storitvijo o tem obvesti izvajalca in
− informacijo, na katere načine se obveščanje iz prejšnje alineje izvede, pri čemer zagotovi najmanj možnost obveščanja po telefonu (lahko tudi prek avtomatskega telefonskega odzivnika z možnostjo oddaje sporočil) in elektronski pošti.
Kaj v primeru okužbe ali tveganega stika?
Če ima pacient znake COVID-19 ali je bil v stiku z okuženo osebo, se mu dajo ustrezna navodila za samoizolacijo in se ga napoti k izbranemu osebnemu zdravniku, na pregled v COVID-19 ambulanto na primarni ravni zdravstvene dejavnosti oziroma na odvzem brisa za ugotavljanje okužbe z virusom SARSCoV-2. V primeru iz prejšnjega odstavka se pacienta prenaroči na prvi prost termin v čakalnem seznamu, upoštevajoč stopnjo nujnosti in zdravstveno stanje pacienta.
Če ima pacient znake COVID-19 ali je bil v stiku z okuženo osebo, se mu dajo ustrezna navodila za samoizolacijo in se ga napoti k izbranemu osebnemu zdravniku, na pregled v COVID-19 ambulanto oziroma na odvzem brisa.
“Če pacient zagotovi, da nima znakov COVID-19 in ni bil v stiku z okuženo osebo, se ga seznani z navodili za prihod na določen termin (na uro in minuto natančno). Pri zdravstvenih storitvah za paciente, ki v skladu z zakonom, ki ureja pacientove pravice, niso sposobni odločanja o sebi, in paciente, ki imajo pravico do tolmača za slovenski znakovni jezik, je lahko prisoten
največ en spremljevalec, o čemer pacient obvesti izvajalca v stiku iz prvega odstavka te točke. Spremljevalec ne sme imeti znakov COVID-19 ali biti v stiku z okuženo osebo,” je še pojasnjeno.
Tudi spremljevalec pacienta mora biti zdrav
Zdravstveni delavec ob sprejemu pacienta ponovno preveri obstoj znakov COVID-19 ali stikov z okuženo osebo.Če pri pacientu ni znakov COVID-19 in pacient ni bil v stiku z okuženo osebo, se opravi zdravstvena storitev. “Če se med ali po zdravstveni storitvi izkaže, da pacient ima znake COVID-19 ali to pokaže izvedeno testiranje za ugotavljanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, se mu dajo navodila za samoizolacijo in se ga napoti k osebnemu zdravniku,” je razloženo v navodilih.
Izvajalec za izvajanje zdravstvenih storitev mora v skladu z vsemi navdili zagotoviti ustrezne varovalne ukrepe, in sicer zlasti:
− spoštovanje splošnih higienskih ukrepov in napotkov za uporabo osebne varovalne opreme,
− posamično obravnavo pacientov,
− zadostno razdaljo med pacienti v čakalnicah in drugih prostorih izvajalca,
− ločeno in nadzirano vstopanje skozi vhod za paciente brez znakov COVID-19,
− ustrezno zračenje, čiščenje in razkuževanje prostorov.
“Kadar pacienta spremlja spremljevalec, se ob sprejemu pacienta tudi z njim opravi pogovor glede morebitnih znakov COVID-19 in stika z okuženo osebo. Če pri spremljevalcu ni znakov in ni bil v stiku z okuženo osebo, se mu omogoči spremljanje
pacienta. Uporaba zaščitne maske se lahko pri tolmaču slovenskega znakovnega jezika zaradi zagotavljanja
kakovosti tolmačenja v času tolmačenja opusti,” še pojasnujejo.