Mestna občina Maribor je pričela v januarju zbirati vloge oškodovancev zaradi posledic potresa, ki je bil 29. decembra 2020. Vlogo so lahko do konca januarja oddali vsi, ki so ob potresu utrpeli škodo na zasebnih, javnih ter gospodarskih objektih. Lastniki v večstanovanjskih objektih so svoje prijave sporočili upravniku objekta. V roku, do 31. januarja 2021, so na Mestni občini Maribor prejeli 240 vlog.
Potresni sunek 29. decembra 2020 je na območju Mestne občine Maribor predvsem povzročil škodo na stenskih površinah in stropovih, ponekod tudi na dimnikih, in to predvsem na starejših stavbah.
V 90 odstotkih se razpok ne da pripisati potresu
Kot so za naš medij pojasnili na mariborski občini, je komisija, ki jo je imenoval župan MOM, v minulem tednu že začela opravljati preglede na terenu in je v prvem tednu pregledala 73 zasebnih in javnih objektov (do 11. februarja).
“Ugotovila je, da gre v 90 odstotkih za tako imenovane »lasne« razpoke, ki jih niti ne moremo nedvoumno pripisati potresu. Druga škoda so manjše razpoke na notranjih ometih, na opečnih zidovih, na fasadah in dilatacijah objektov ter odpadanje ometa, ponekod tudi posameznih strešnikov. Večje nevarnosti za statiko objektov po informacijah, ki smo jih uspeli doslej zbrati, potres ni povzročil,” so za naš medij pojasnili na mariborski občini.
Večje nevarnosti za statiko objektov po informacijah, ki smo jih uspeli doslej zbrati, potres ni povzročil.
Ko bo komisija pregledala vse objekte, za katere so na MOM prejeli vlogo za pregled, bo izpolnjene obrazce o popisani škodi oddala Upravi RS za zaščito in reševanje, ta pa Ministrstvu za okolje in prostor. V okviru teh služb bo tudi podana prva finančna ocena škode. Elaborat sanacije za vso državo pripravlja Sektor za zmanjševanje posledic naravnih nesreč v okviru Ministrstva za okolje in prostor.