Upravni odbor mariborske univerze je na četrtkovi seji podal soglasje k vlogi za akreditacijo novega študijskega programa druge stopnje farmacije na medicinski fakulteti in omogočil nadaljnjo obravnavo na nacionalni agenciji za kakovost v visokem šolstvu. Ob tem je potrdil predinvesticijsko zasnovo za prenovo študentskega doma 15, poroča STA.
Odgovor na potrebe trga
Kot so sporočili z Univerze v Mariboru, gre za petletni magistrski enoviti študijski program reguliranega poklica, usklajenega z evropsko direktivo ter dodanimi kompetencami v sklopu kliničnega vidika, hkrati pa je vsebina študija usklajena s ciljem povečati kompetence diplomanta v smeri praktičnega znanja s področja lekarniške, klinične in industrijske farmacije. Omenjeni študijski program bo po njihovih navedbah odgovoril na potrebe trga, saj je Slovenija na repu po številu zdravstvenih delavcev glede na število prebivalcev.
Omenjeni študijski program bo po njihovih navedbah odgovoril na potrebe trga, saj je Slovenija na repu po številu zdravstvenih delavcev glede na število prebivalcev.
Upravni odbor se je seznanil tudi s poročilom o znanstvenoraziskovalnem ter konferenčnem in pedagoškem delu Centra za uporabno matematiko in teoretično fiziko za preteklo leto. V omenjenem obdobju je zavod nadaljeval izvajanje sedemletnega raziskovalnega programa Uporabna matematika, teoretična fizika in inteligentni sistemi pod vodstvom Marka Robnika, ki ga med leti 2015 in 2021 financira Agencija za raziskovalno dejavnost (ARRS) in je tudi osnovna dejavnost centra. Slednja je poslovanje zavoda ocenila kot vrhunsko, na univerzi pa poudarjajo, da je center velika pridobitev za univerzo vse od ustanovitve.
Uspešnost raziskovalcev primerljiva s stanjem v Sloveniji
Prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Zoran Ren je upravnemu odboru podrobneje predstavil pregled financiranja raziskovalne dejavnosti mariborske univerze ARRS med leti 2018 in 2020. Čeprav sredstva za slednjo rastejo, je Ren poudaril, da ostajajo deleži znotraj razdelitve enaki, kljub temu pa je uspešnost njihovih raziskovalcev primerljiva z ostalimi v Sloveniji. Od novega zakona o raziskovalni dejavnosti pričakujejo, da bo temeljil na stabilnejšem financiranju vseh raziskovalnih področij.
Upravni odbor je na seji sprejel tudi navodila o prispevkih in vrednotenju stroškov na univerzi in pri tem uvedel nekatere ključne spremembe, kot so zgodnejši roki za potrjevanje šolnin in drugih prispevkov, pa tudi na novo določil pogoje za vračilo šolnin, kar bo prav prišlo zlasti tujim študentom.
STA