V mariborskem zdravstvenem domu na navedbe o nedostopnosti primarne zdravstvene oskrbe odgovarjajo, da so zdravstvene ekipe pod velikim pritiskom, a se trudijo pomagati največjemu možnemu številu ljudi. Podatki kažejo, da so kljub oteženemu delu zaradi covida-19 odgovorili na polovico telefonskih klicev in opravili več kot pol milijona obravnav.

Pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus v današnjem sporočilu za javnost pojasnjuje, da so že 28. julija vsem pacientom v pomoč izdelali kratka navodila, kako na kar najhitrejši in najlažji način vzpostaviti stik in dobiti ustrezno zdravniško obravnavo.

Pred klicem naj preverijo delovni čas ambulante in urnik naročanja na spletni strani zdravstvenega doma ali pa napišejo elektronsko sporočilo. “Odgovor bodo prejeli najkasneje v dveh delovnih dnevih,” zagotavlja Jus.

Dodal je, da so julija z željo po izboljšanju dosegljivosti ambulant tudi ponovno vzpostavili enotno klicno točko, kamor lahko pacienti pokličejo v primeru, da na pet zaporednih telefonskih klicev s strani njihove ambulante ni odziva. Klicna točka deluje med 7. in 15. uro na telefonski številki 02 22 86 200 in je namenjena izključno sprejemanju naročil za ambulante osebnih izbranih zdravnikov in svetovanju s področja zdravstvene problematike.

V zdravstvenem domu ugotavljajo, da bolniki še vedno premalo uporabljajo to klicno točko

V obdobju od sredine marca, ko je bila razglašena epidemija novega koronavirusa, do sredine septembra pa tudi niso v njihovi sprejemni pisarni za varstvo pacientovih pravic prejeli nobene pisne popolne pritožbe zaradi nedostopnosti do zdravstvene oskrbe. “Prejeli smo samo osem neformalnih pritožb (šest po telefonu in dve po e-pošti) glede nedostopnosti do obravnave pri osebnem izbranem zdravniku,” je še izpostavil Jus.

Od 3. avgusta do 18. septembra so v njihove ambulante splošnega zdravstvenega varstva, varstva otrok in mladine ter varstva žena prejeli kar 299.442 telefonskih klicev. Število klicev se je bistveno povečalo ob zaključku šolskih počitnic, sprejetih oziroma odgovorjenih pa je bilo skoraj 50 odstotkov dohodnih klicev. “V večini primerov dohodnih klicev je šlo za neprestano ponavljajoče klice, s tem pa prihaja do prezasedenosti telefonskih linij, posledično pa se bistveno zmanjša možnost vzpostavitve proste telefonske linije,” je opozoril Jus.

Zavedajo se stiske in težav pacientov

Poudaril je, da bi njihove ambulante v skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja morale biti dosegljive za naročanje dve uri v ordinacijskem času, “ker pa se zavedamo stiske in težav pacientov, imamo ta čas povečan na štiri ure dnevno”.

Opozoril je tudi na vedno večji pojav tako psihičnega kot tudi fizičnega nasilja nad zdravstvenimi delavci, še posebej na tistimi, ki opravljajo kontrolo zdravstvenega stanja pacientov, ki vstopajo v zdravstvene postaje.

“S temi podatki želimo pojasniti vsem pacientom, da se zavedamo njihovih težav in stisk, v katere jih vodi poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja, hkrati pa želimo opozoriti tudi na preobremenjenost zdravstvenih timov, ki se vsakodnevno trudijo pomagati kar največjemu možnemu številu pacientov,” so še sporočili iz zdravstvenega doma.