Na UKC Maribor so danes prestavili nov montažni objekt ambulant otroške in mladostniške psihiatrije, ki je postavljen na zahodni strani stavbe Klinike za pediatrijo. Gre za sodobne, montažne, kakovostno opremljene kontejnerje, sestavljive v celoto z možnostjo ogrevanja, hlajenja, napeljave vode, elektrike in vseh preostalih potrebnih priključkov. Novi prostori zajemajo približno 200 m2 in so namenjeni 4 pedopsihiatričnim ambulantam in 3 psihološkim ambulantam, vključno s čakalnico in sestrsko sobo.
»Veseli smo, da je dveh letih trdega dela na tem področju objekt končno zaživel. Objekt je začel delovati že z začetkom januarja. Na žalost je to rešitev samo dela problematike pedopsihiatrične dejavnosti. Rešili smo ambulantni del, večji problem je hospitalni del, saj je teh bolnikov veliko. Za njihovo hospitalno obravnavno imamo 10 postelj, potrebovali bi jih vsaj 15,« je dejala strokovna direktorica UKC Maribor prof. dr. Nataša Marčun Varda.
»Za razvoj stroke je potrebno, da imamo ustrezne prostorske in materialne možnosti, ki pa ne rešijo vsega. Potrebno je imeti dobro kadrovsko zasedbo in željo po strokovnem napredovanju. Kadrovsko smo se kar precej okrepili, še vedno manjkata eden ali dva pedopsihiatra, sestrski kader se je tudi okrepil,« je še povedala prof. dr. Nataša Marčun Varda, ki je dodala, da so z novim objektom zagotovljene osnovne prostorske danosti, vendar pa še morejo delati na hospitalnem delu, za katerega ima UKC Maribor že nekaj planov.
Nov objekt, čigar postavitev je stala 300.000 evrov in bila financirana s strani UKC Maribor, je tudi deloma namenjen selitvam oddelkom, ki imajo prostorsko stisko.
Naraščanje števila bolnikov
»Klinika za pediatrijo skrbi za otroke iz celotne SV regije in tudi širše. V zadnjem času pedopsihiatrija doživlja velik pritisk, kar je zelo neugodno za družbo. V času epidemije je začelo vztrajno naraščati število otrok in mladostnikov, ki so potrebovali pedopsihiatrično pomoč, izkazalo pa se je, da so prostorske danosti neugodne. V novem prostoru lahko delo opravlja osebje, ki je prej obravnavalo otroke v sobah, ki so neprimerne in premajhne. Upam, da ne bo potrebe po velikih stavbah za otroško in mladostniško pedopsihiatrijo, vendar se bojim, da število teh bolnikov tako hitro narašča, da po nekaj letih ti prostori ne bodo več zadoščali,« je dejal predstojnik Klinike za pediatrijo izr. prof. dr. Jernej Dolinšek.
»Veseli smo, da lahko otvorimo montažni prizidek za ambulante otroške in mladostniške psihiatrijo. Na ta dogodek smo čakali dolgo, saj je bila potreba po dodatnih prostorih aktualna že dolgo. Ideja o montažnem objektu se je porodila spomladi 2021, ko je prišlo do kolapsa otroške in mladostniške psihiatrije,« je dejala vodja enote za otroško in mladostniško psihiatrijo Klinike za pediatrijo izr. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, ki povedala, da so se na višku epidemije covida soočali še z epidemijo duševnih motenj otrok in mladostnikov, ki smo je priča še danes.
Kritično stanje zadnjih dveh let
»Že jeseni 2020 smo opazovali strm porast ne le duševnih motenj, temveč tudi duševnih stisk in težav otrok in mladostnikov, ki so bile usmerjene predvsem na oddelke otroške in mladostniške psihiatrije. Jesen 2022 je bila kritična, saj so se službe, ki služijo otrokom in mladostnikom delovale okrnjeno ali pa so se zaprle. Marca 2021 smo bili priča 40% povečanju napotitev v bolnišnice za otroke in mladostnike. Takrat so bolniki ležali na zasilnih posteljah, ki so bile postavljene na hodnike. Zgodilo se je tudi to, da se je zmanjšala povprečna ležalna doba; pred covidom je bila 21 dni, januarja 2021 pa je zaradi velika pritiska padla na 5 dni. Spomladi 2021 smo zabeležili do 360% povečanje urgentnih napotitev v naše ambulante. Ambulantno delo smo opravljali v štirih prirejenih ambulantah za otroško in mladostniško psihiatrijo, najmanjša je obsegala 4,4 kvadratne metre. Klinični psihologi pa v tistem času sploh imeli ambulant za svoje delo, zato se je ideja o montažnem prizidku zdela zelo realna, saj bi lahko prostorsko stisko rešila dokaj hitro,« je še dodala izr. prof. dr. Gregorič Kumperščak.
Prvotna realizacija projekta je bila 6 tednov, vendar je kaj kmalu 6 tednov naraslo na 2 leti.
Eden izmed krivcev za tako povišan pritisk na svoje ambulante dr. Gregorič Kumperščak vidi v dejstvu, da je svet otrokov in mladostnikov postal virtualen in spleten, pritok medijev in različnih aplikacij v otroške sobe pa ima katastrofalne posledice na njihovo duševno stanje. Kot primer je navedla družbeno omrežje TikTok, ki otrokom podaja vsebine o samopoškodovanju in motnjam hranjenja. Kot pozitivno pa vidi dejstvo, da se manjša stigma psihiatričnih duševnih motenj in da vedno več ljudi poišče pomoč.
»Veseli me, da sem tukaj na ta poseben dan. Obiskal sem novo stavbo, ki je prostorna, svetla in ima velike strope. Vendar pa je prostor le prostor, brez osebja ne pomeni nič. Imel sem se tudi priložnost pogovoriti o prihodnosti otroške in mladostniške psihiatrije v Mariboru. Težave, s katerimi se soočajo v Mariboru niso edinstvene, saj pestijo ves svet. Na tem področju potrebujemo najpametnejše in najboljše ljudi. Postavitev tega objekta je investicija v mariborske otroke in njihovo prihodnost. Pogovarjali pa smo se tudi o drugi infrastrukturi, ki je v Mariboru potrebna, kot je na primer integrirana služba, ki se ukvarja z duševnim zdravjem otrok in mladostnikov,« je dejal prof. dr. Norbert Skokauskas, profesor otroške in mladostniške psihiatrije na Medicinski fakulteti NTNU v Trondheimu.