Potem ko so študentje v času razmaha epidemije covid-19 lahko praktično delali “neomejen ur”, opisuje bralka, na tak način pa poleg študijskih obveznosti še nekaj zaslužili, so s preteklim letom v mariborskem Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) omejili število ur na 110 na mesec. V začetku letošnjega leta se je študentom, ki delajo z najbolj življenjsko ogroženimi ljudmi, torej v enotah intenzivnih terapij, znižala urna postavka. “Medtem ko se za vsa študentska dela urna postavka zvišuje, se v UKC Maribor le-ta znižuje,” opozarja avtorica pisma.

Študentje medicine ostajajo na delu

Sodu je izbilo dno dejstvo da so študente prejšnji teden sklicali na sestanek in jim povedali, da je zaradi tega, ker je bolnišnica v rdečih številkah, potrebno temeljito zmanjšati količino opravljenega študentskega dela. “Tako so se morali študentje 1. letnikov in študentje magisterijev v roku štirih dni sprijazniti, da so ob službo, ki je marsikomu predstavljala vir preživetja,” piše avtorica zapisa.

Študentje drugih letnikov ostajajo do konca meseca, študentov 3. letnikov in absolventov pa ostaja 60 odstotkov. Medtem ko počnejo to, hkrati ustanavljajo odbore za iskanje delavcev, ljudje ki pa so pripravljeni in so delali pa so postavljeni na cesto. Seveda to vse leti zgolj na študente zdravstvene nege.

Študentje medicine medtem lahko opravljajo delo nemoteno, kljub incidentom ki so se zgodili v preteklosti (lažno beleženje odsotnosti, kraja zdravil, spanje na delovnem mestu, predoziranja na delovnem mestu), še opozarja bralka in obenem zapiše: “In potem se čudijo pomanjkanju sester, ko pa že tekom študija z bodočim kadrom ravnajo kot s smetmi.