Varčevanje z elektriko je pomembno tako iz vidika upravljanja družinskega proračuna na eni strani kakor tudi varovanja okolja na drugi strani. “Zavedati se moramo, da pri proizvodnji elektrike nastajajo toplogredni plini, ki bremenijo naše okolje. Že z majhnimi vedenjskimi spremembami pa lahko znižamo račun za elektriko. Če nikakor ne zmoremo ali ne želimo spremeniti življenjskih navad, pa je pomembno, da izberemo take vire energije, ki imajo čim manjši vpliv na okolje,” so poudarili v mariborskem podjetju Energija plus.

Varčevanje z energijo, torej tudi s plinom, se začne v razmišljanju, temu pa morajo nujno slediti spremembe nekaterih življenjskih navad. “Te spremembe še zdaleč ne pomenijo nazadovanja našega življenjskega standarda in prav tako s tem običajno niso povezani dodatni stroški,” so za nas pojasnili v Plinarni Maribor, dodajajo pa, da se moramo zavedati pomena energije in njenega vpliva na okolje. Varčevati je treba, a to je treba početi pravilno.

Korist ima naša denarnica in okolje

V Energiji plus so poudarili, da je varčevanje z energijo koristno tako za naš proračun kot tudi za okolje. Dodajajo pa, da je “pri tem vredno upoštevati, da je bolj kot varčevanje z energijo pomembno učinkovito ravnanje z energijo.” To pomeni, da se nam ni treba odrekati ugodju, ampak je treba poskrbeti, da energijo uporabljamo na učinkovit način. S tem izražate skrb za okolje in odgovornost do prihajajočih generacij in njihovo prihodnost.

Varčevanje ne prinaša koristi samo naši denarnici, ampak tudi našemu okolju in prihodnjim generacijam.

Kakšne napake delamo kot uporabniki?

Med pogostejšimi napakami, ki jih kot uporabniki delamo, je previsoka temperatura v stanovanju. Velikokrat tudi pozabimo preveriti, ali naša okna zadosti tesnijo. S preverjanjem preprečimo uhajanje toplote iz stanovanja.

Velikokrat ne izklapljamo luči, ko nismo v prostoru. Prav tako je priporočljivo ugašati naprave, ki niso v uporabi in jih ne puščati v stanju pripravljenosti. Tudi stare gospodinjske aparate je dobro zamenjati z novimi, ki za svoje delovanje porabijo bistveno manj energije.

“Če imate dvotarifni števec, ne vklapljajte pomivalnega ali pralnega stroja kadarkoli, ampak izkoristite nočni tok, ko je energija bistveno cenejša. Prav tako čim več opravil, pri katerih potrebujete električno energijo, opravite čez konec tedna, ko je energija prav tako cenejša,” opozarjajo v Energiji plus.

Tako varčujemo pri ogrevanju

V obeh podjetjih so izpostavili pravilno ogrevanje prostorov. Stroški za ogrevanje se lahko zmanjšajo s pravilno naravnano in nadzorovano temperaturo. Priporočljiva temperatura v dnevnih prostorih je med 20 in 22 stopinj Celzija, v spalnici naj bi bila nekoliko nižja, in sicer med 16 in 18 stopinj Celzija. Znižanje temperature za 1 stopinjo Celzija pomeni približno 6 odstotkov manjšo porabo energije. Termostatski ventili za vzdrževanje želene temperature samodejno regulirajo potrebno dovajanje toplote v prostor. Z njihovo uporabo lahko privarčujemo med 4 in 8 odstotkov energije, potrebne za ogrevanje.

Znižanje temperature za 1 stopinjo Celzija pomeni približno 6 odstotkov manjšo porabo energije.

Poleg tega v Plinarni Maribor poudarjajo, da naj prostore ogrevamo le takrat, ko jih resnično potrebujemo. “Če smo veliko od doma za kratek čas, ogrevajmo stanovanje na 15 stopinj Celzija, v primeru daljše odsotnosti pa lahko termostatske ventile nastavimo na pozicijo varovanja pred zmrzaljo,” dodajajo. Za primerno ogrevanje svetujejo v Plinarni Maribor, da ogrevala oddajajo toploto v prostor neovirano, kar pomeni, da na radiatorjih ni zaves, brisač in podobno. Prav tako v ogrevalnem sistemu ne sme biti zraka, ker le-ta poslabša oddajanje toplote v prostor. Priporočljivo je, da vsak radiator posebej odzračimo, saj neodzračeni radiatorji povečajo porabo energenta tudi do 15 odstotkov.

V prostorih, ki jih ne ogrevamo, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov optimiziramo porabo energije in z njo povezane stroške. Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo le za to usposobljeni strokovnjaki.

Ponoči, ko so zunanje temperature nižje kot podnevi in se bivalni prostori zato bolj ohladijo, še zlasti, če je objekt brez toplotnoizolativne fasade, ne bomo prav nič prihranili, če bomo ogrevanje izklopili. Ogrevanje ohlajenega prostora zahteva višjo temperaturo vode in močnejši pretok v radiatorjih, kar pomeni večjo porabo energije. Najbolje je, da temperaturo ponoči le znižamo. Prav tako se lahko v hladnih nočeh skozi okna izgubi veliko toplote. Z zaprtjem rolet oziroma žaluzij ter zagrnitvijo zaves lahko zmanjšamo toplotne izgube tudi do 20 odstotkov.

Prihranek je mogoč tudi pri ogrevanju sanitarne vode, kjer naj temperatura vode ne bo višja od 60 stopinj Celzija.

Tudi prezračevati moramo pametno. “Kratkotrajno intenzivno prezračevanje pomeni bistveno manj izgub kot okna, ki so ves čas le priprta. Če želimo prostor prezračiti, odprimo okna na stežaj za 10 do 15 minut, da ustvarimo prepih,” so za nas pojasnili v Plinarni Maribor.

Z naslednjimi nasveti lahko poskrbimo za manjšo porabo elektrike

Pri razsvetljavi lahko z LED sijalkami v povprečju znižamo račun za električno energijo za 7 odstotkov. Tudi z vgradnjo senzorjev gibanja na hodnikih, stopnišču in prostorih, kjer se zadržujete manj časa, lahko zmanjšamo porabo. “Iz elektrike izklopite vse naprave, ki jih ne uporabljate. Nekatere izmed njih porabljajo energijo tudi v mirovanju,” poudarjajo v Energiji plus.

Pralni stroji spadajo med večje porabnike elektrike, saj porabijo skoraj 10 odstotkov celotne električne energije v gospodinjstvih. “Izberite pralni stroj, ki ima varčne programe pranja. Pri pranju perila se kar 90 odstotkov energije porabi za gretje vode, zato je izbira temperature pranja zelo pomembna,” opozarjajo v Energiji plus. Z zmanjšanjem temperature pranja s 40 stopinj Celzija na 30 stopinj Celzija lahko porabo električne energije zmanjšamo za tretjino. Pri zmanjšanju temperature pranja z 90 stopinj Celzija na 60 stopinj Celzija pa lahko porabo celo prepolovimo.

Perilo je smiselno prati le, kadar je pralni stroj poln, v nasprotnem primeru izberite program za polovično napolnjen boben in s tem prihranite 25 odstotkov energije.

Velikost kuhalne plošče in premer posode se morata čim bolj ujemati. Majhna posoda na veliki plošči namreč pusti neizkoriščen obod, od koder uhaja energija v zrak. Zelo varčen je lonec na pritisk, saj prihrani tudi do 50 odstotkov energije, predvsem pri jedeh, ki jih kuhamo dlje časa.

Optimalna temperatura v hladilniku znaša približno 5 stopinj Celzija, v zamrzovalniku pa minus 18 stopinj Celzija. “Nižja temperatura ne pomeni nujno tudi boljše hrambe hrane, poraba energije pa se lahko poveča tudi do 15 odstotkov,” opozarjajo v Energiji plus. Pomembno je tudi odmrzovanje zamrzovalnika in zamrzovalnega dela hladilnika, saj 5 mm debela plast ledu poveča porabo energije kar za 30 odstotkov.

Posodobitve sistema in obnovljivi viri energije lahko zmanjšajo porabo

Pri varčevanju je smiselno upoštevati nasvete za učinkovito rabo energije in če je le mogoče uporabiti energijo iz obnovljivih virov. Po mnenju v podjetju Energija plus je izmed možnosti zagotovo investiranje v lastno proizvodnjo električne energije: “Zato imamo produkt Sončni plus, ki zajema izgradnjo sončne elektrarne, prinaša visoke prihranke ter zagotavlja energetsko in cenovno neodvisnost.”

Dobro je tudi, da po koncu vsake ogrevalne sezone naročimo redni pregled in kontrolo delovanja svojega ogrevalnega sistema. “Serviser bo tako preveril delovanje črpalk, ekspanzijske posode in varnostnih ventilov. Preveriti je treba tudi tlak vode v centralni kurjavi, ki mora biti med 1,5 in 2 bara. Prenizek tlak lahko pomeni, da so v sistemu netesna mesta, ki jih je treba pred začetkom nove ogrevalne sezone sanirati,” opozarjajo v Plinarni Maribor. Zaradi uhajanja toplega zraka lahko izgubimo v povprečju tudi 30 odstotkov energije, zato je pomembno, da pred zimo zatesnimo tako stene, okna in vrata. “Če na splošno ugotavljamo, da so stroški ogrevanja v našem gospodinjstvu visoki, je ne glede na čas ogrevalne sezone vredno razmisliti o posodobitvi, obnovi ali zamenjavi ogrevalnega sistema. Tako lahko bistveno zmanjšamo porabo energenta, s tem pa znižamo tudi stroške ogrevanja,” dodajajo.