Z javnim zapisom so se na začetku avgusta oglasili predstavniki slovenskih javnih univerz, sindikatov in študentske organizacije. V zapisu so poudarili svoja prizadevanja za izvajanje študijskega procesa v prostorih fakultete.
V sklopu poziva so zapisali: “S tem javnim pozivom pozivamo vse pristojne, da takoj odločijo, da ostanejo visokošolski zavodi odprti za vse tiste, ki ustrezajo kategorijam PCT, in se jim zagotovi nemoten dostop do prostorov fakultet za izvedbo pedagoškega, raziskovalnega in delovnega procesa, hkrati pa se omogoči tudi brezplačno testiranje zaposlenih in študentov, ki ne izpolnjujejo pogojev PC.”
Da bodo študenti morali v prihodnjem študijskem letu izpolnjevati pogoj PCT, so dejali tudi na Ministrstvu za zdravje, so pa poudarili, da možnosti samotestiranja ne bodo imeli. “Študenti niso predvideni, saj so v skupini, ki se lahko cepi. Pri njih je predviden sistem PCT,” pojasnjujejo na ministrstvu.
Kako bo z bivanjem v prihajajočem študijskem letu?
Danes se izteče rok za oddajo prošnje za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja študentov v prihodnjem šolskem letu. Skupno je razpisanih 12.127 mest za subvencionirano bivanje študentov, in sicer za sprejem 4588 in 7514 za podaljšanje bivanja, 25 mest pa je namenjenih študentom s priznano mednarodno zaščito. Ob izteku roka za oddajo prošnje se postavlja vprašanje, ali bodo študenti za bivanje morali izpolnjevati pogoj PCT.
Kot je za maribor24 dejala direktorica Študentskih domov Univerze v Mariboru Maja Krajnc Ružič, v vodstvu Študentskih domov podpirajo pogoj PCT za študente.
“Resnično si želimo, da bi lahko študentje normalno študirali na fakultetah in posledično tudi normalno bivali v študentskih domovih.”
PCT kot pogoj za bivanje v domovih težko komentirajo, saj konkretnih navodil še niso prejeli. “Kolikor smo zaenkrat seznanjeni, če bo PCT pogoj veljal za vstop na fakultete, bo najverjetneje veljal tudi za nas,” je dodala direktorica.
Bivanje v domovih bo odvisno od vlade in NIJZ-ja
Kot so sporočili, ukrepov za bivanje (še) niso zaostrili. Poudarjajo, da sledijo navodilom za študentske domove Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Poleg navodilom NIJZ-ja sledijo tudi navodilom vlade, tako nobenih odločitev niso in ne bodo sprejeli samostojno.
Sicer si v vodstvu prizadevajo, da bi domovi ostali odprti. “V vodstvu Študentskih domov Maribor si seveda želimo, da bi bili naši domovi odprti in da bi lahko v naših domovih študentje v običajnih pogojih bivali in študirali. Seveda pa bomo, kot smo tudi doslej, morali upoštevati ukrepe vlade RS, ki odloča o morebitnem zaprtju,” je dejala direktorica.