V desetih letih se je v njihove programe vpisalo nekaj več kot tisoč ljudi, tedensko jih na obeh lokacijah v Mariboru obiskuje skupno med 400 in 500 ljudi. Predsednik društva Marjan Holc je na današnjem dogodku ob obletnici in odprtju prenovljene dvorane povedal, da so izjemno veseli prenovljene srednje dvorane, saj jim ta omogoča, da lahko v dnevnem centru na Gorkega ulici hkrati izvajajo več programov.
Zanimanja starejših za tovrstne programe je namreč zelo veliko, zato si po besedah Holca želijo, da bi imeli v Mariboru več takšnih centrov. V prihodnje načrtujejo odprtje tretje enote v mestni četrti Studenci, kjer jim je Mestna občina Maribor obljubila prostor za dnevni center za aktivnosti za starejše v novi stanovanjski soseski Pod Pekrsko gorco.
Enota na Taboru začela delovati konec leta 2015
Enota na Taboru je začela delovati konec leta 2015 v prostorih nekdanje trgovine v Gorkega ulici. Uporabniki so se najprej lotili obnove prej dolgo praznih prostorov in s prostovoljnim delom in prispevki so usposobili za delovanje prostor ob vhodu. Lani jim je občina dala v uporabo še sosednji dvorani; srednjo so z občinsko pomočjo letos obnovili, večja pa še čaka na obnovo.
“To nam omogoča povečanje števila programov in vključevanje večjega števila uporabnikov,” je za STA povedal Holc.
Srednja dvorana bo namenjena prvenstveno programom rekreacije, medtem ko bodo v prvi dvorani izvajali izobraževalne dejavnosti. Tedensko prirejajo ob pomoči številnih prostovoljcev na vsaki lokaciji za okoli 40 ur različnih delavnic in tečajev. “Smo kot ena mala šola,” je povedal Holc.
Dnevne centre finančno podpira Mestna občina Maribor kot dopolnili socialni program z okoli 70.000 evri na leto, letos pa je namenila denar še za obnovo dvorane. Po besedah podžupanje Alenke Iskra se zavedajo, da so tovrstne aktivnosti za starejše zelo pomembne, zato je tudi njihov cilj, da bi bil takšen center v vsaki mestni četrti in krajevni skupnosti.
Obnovo tretje, največje dvorane v enoti DCA Tabor so letos po besedah Holca predlagali v izvedbo v okviru participativnega proračuna občine in ta predlog so občani z glasovanjem tudi podprli. To je po njegovih ocenah še en dokaz, da je dnevni center med ljudmi zelo dobro sprejet.
Prvi dnevni center aktivnosti za starejše je društvo TOTI DCA Maribor, ki so ga ustanovili Marjan Holc, Gaja Lašič in Miro Mihec, odprlo pred desetimi leti na Partizanski cesti 12.
STA