Številni lokalni pridelovalci ponujajo svoje pridelke na Osrednji tržnici na Vodnikovem trgu, Mali tržnici na Dominkuševi, na Tržnici Tabor, na Pobrežju, Teznu in Radvanju. Lokalni ponudniki prodajajo tudi na dveh cvetličnih tržnicah na Pobreškem pokopališču in Dobravi. Kot so nam pojasnili na Snagi Maribor, se med lokalnimi pridelovalci včasih znajdejo tudi pridelovalci iz drugih regij.
Kaj je ponujeno?
Osrednja Mariborska tržnica na Vodnikovem trgu ima na primer veliko ponudbo lokalno pridelanega sadja in zelenjave, mesa, mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov ter veliko paleto dodatnih lokalno pridelanih produktov. Zunanja “zelena ploščad” kupcem omogoča pregled nad izvorom in načinom pridelave sadja in zelenjave.
Število ponudnikov tržnic se v glavnem ne spreminja. “Na tržnici imamo že vrsto let enake ponudnike, občasno se pojavi kakšna nova kmetija, ali kateri kmet neha prodajati zaradi starosti, ker na tržnico več ne more priti. Imamo branjevce, ki prodajajo na tržnici že 85 let,” so pojasnili v Snagi. Je pa nekaj mladine, ki so prevzeli, ali so v fazi prevzemanja kmetij. V sektorju pridelovalcev vrtnin Osrednje tržnice prodaja 180 kmetov, ki lokalno pridelano zelenjavo in sadje dnevno sveže pripeljejo iz neposredne bližine mesta oziroma so od mesta oddaljeni med 20 in 50 km. Tako poskrbijo, da je transportna pot hrane kratka in se ohrani večina hranljivih sestavin.
Cene nihajo zgolj pri sezonskih pridelkih
Kot so nam pojasnili v Snagi, so cene ponujenih pridelkov v glavnem enake že nekaj let, sicer jih določajo branjevci sami. Z razliko sezonskih pridelkov, ki jih zaradi vremenskih pogojev ni, ali jih je zelo malo. Tako je letos na primer cena breskev, marelic in stročjega fižola precej višja. V obdobju omejitev, ki so veljale v času epidemije, je bila tržnica dobro založena.
Kontaktirali smo Snago ter zaprosili za cene nekaterih ponujenih izdelkov. Na tržnicah stane:
- solata 3 evre
- radič 3 evre
- por 4 evre
- peteršilj 6 do 7 evrov
- korenček 2 evra
- cvetača 4 evre
- brstični ohrovt 6 evrov
- paprika 2 evra
- špinača 4 evre
- jabolka 0,80 do 2 evra
- grozdje 2 evra
- čebula 2 do 2,5 evra
- česen 10 evrov
- stročji fižol 6 evrov
Porast mladih na tržnicah
Kot so nam pojasnili v podjetju Snaga, je bil obisk tržnice v času epidemije velik. V tem času so zaznali veliko novih kupcev, veliko je bilo tudi mladih. Prav ti so lahko spoznali razliko med zelenjavo, pridelano na kmetiji in tisto, ki jo uvozijo iz velikih rastlinjakov in jo lahko kupimo v trgovskih velecentrih.
“Kupci na tržnici so zelo zahtevni, osveščeni in želijo vedeti, kaj pojedo in od kod prihaja hrana, ki se nahaja na njihovih krožnikih. To so ljudje, ki se zavedajo pomena lokalne samooskrbe in pomena uživanja zdrave, vitaminov in mineralov polnovredne hrane. S svojim nakupom na tržnici podpirajo obstoj lokalnih kmetij in poskrbijo za zdravje svojih družinskih članov,” so dejali v Snagi. Kljub porastu mladih na tržnicah so po odprtju gostinskih lokalov opazili zmanjšan promet na tržnicah.