Za šole in vrtce, ki jih ogreva Energetika Maribor, naj bi se po napovedi daljinsko ogrevanje z januarjem podražilo za 200 odstotkov. V tem primeru bi cena za takratni poslovni odjem znašala 230,36738 evrov/MWh brez DDV. A se je izšlo nekoliko drugače. “Po zamejitvi najvišje dovoljene cene toplote za gospodinjstva je Vlada RS z dodatnim ukrepom poskrbela še za zaščitene odjemalce, to so osnovne socialne službe, vrtci, osnovne šole in zdravstveni domovi,” so nam pojasnili na Energetiki Maribor iz Skupine Javnega holdinga Maribor.
Tako zamejila najvišjo dovoljeno drobnoprodajno ceno zemeljskega plina za tiste odjemalce, ki se ogrevajo iz sistemov daljinskega ogrevanja in izpolnjujejo kriterije zaščitenih odjemalcev, na 79 evrov/MWh.
Ta ukrep traja do 31. avgusta 2023 in bo v veljavi že za januar 2023. Cena ogrevanja za zaščitene odjemalce po novem znaša 146,58800 evrov/MWh brez DDV.
Stroški mariborskih šol in vrtcev bodo nižji
Na podlagi tega ukrepa se bo cena za zaščitene odjemalce znižala s prvotnih 230,36738 evrov/MWh brez DDV na 146,58800 evrov/MWh brez DDV, kar pomeni bistveno nižje stroške ogrevanja za mariborske šole in vrtce, so še pojasnili.
Energetika Maribor je s svojimi predlogi pristojnemu ministrstvu aktivno vplivala na zamejitev navedenih cen. Na podlagi tega je bila skupaj z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo ter nekaterimi preostalimi distributerji toplotne energije oblikovana ugodna rešitev za gospodinjstva – z zamejitvijo variabilnega dela cene toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja. “V Energetiki Maribor, Javnem holdingu Maribor in na MO Maribor vsekakor pozdravljamo omenjen ukrep Vlade RS,” dodajajo. Ukrep je upoštevan že pri januarskih računih.
Položaj odjemalcev toplote iz sistema daljinskega ogrevanja v MO Maribor je s temi ukrepi zagotovo izboljšan in primerljiv s preostalimi načini ogrevanja, so še pojasnili.
“Po zamejitvi najvišje dovoljene drobnoprodajne cene zemeljskega plina kot primer navajamo razliko v strošku v primerjavi z decembrom 2022 za mariborsko osnovno šolo, ki je decembra plačala 9693,44 evrov medtem ko bo za januar 2023 plačala 15744,23 evrov, kar znaša 62-odstotno zvišanje stroška toplote. Stroški šol in vrtcev v MO Maribor se precej razlikujejo po velikosti in posledično tudi porabi.”
Obrnili smo se tudi na mariborsko občino, saj nas je zanimalo, če so predvideni ukrepi za zmanjševanje stroškov ali subvencije. Na vprašanja nam niso odgovorili, dejali so le: “Kakšni pa bodo ti zneski dejansko bomo videli v prihodnjih dneh”.