Z zbranimi sredstvi so pomagali družinam, ki so zaradi trenutnih razmer, bolezni, daljše bolniške, izostanka prihodkov zaradi nezaposlenosti, v zaostanku s plačilom šolske prehrane ali oskrbnin v vrtcu. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik mariborske Karitas Branko Maček, so z delom sredstev otrokom omogočili tudi nadaljevanje izvajanja njihove učne pomoči.
Potrebe so po njegovih besedah velike. Kot so poročali že ob začetku akcije, so lani pomagali 294 otrokom iz 162 družin. “Želimo si, da bi zbrali dovolj sredstev, da bi pomagali vsaj 500 otrokom iz socialno ogroženih družin, zato se zahvaljujemo vsem darovalcem in dobrotnikom ter ponovno vabimo podjetja in dobre ljudi k solidarnosti,” je dejal Maček.
Največje stiske opažajo med tistimi, ki niso zmožni poravnati osnovnih položnic za nujne življenjske potrebščine
Ob tem je prvi mož nadškofijske humanitarne organizacije znova opozoril, da največje stiske opažajo v tistih primerih, ko družine in posamezniki ne morejo poravnavati osnovnih položnic za nujne življenjske potrebščine kot so najemnina, elektrika, voda ali ogrevanje in drugih sprotnih obveznosti. Prav povečani življenjski stroški ter stroški energentov so v zadnjih mesecih po njegovem mnenju največja stiska za večino prosilcev.
“Na naša vrata trkajo brezposelni, ki prejemajo denarno socialno pomoč in otroške dodatke, pa tudi zaposleni, ki se le s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse več je upokojencev, ki kljub skromnosti težko preživijo s prejeto pokojnino,” je dejal Maček. Starejše s socialnimi težavami je pozval, da se pravočasno obrnejo na njih za pomoč.
Vedno pogosteje opažajo tudi, da imajo številni iskalci pomoči težave s telesnim in duševnim zdravjem, zato poleg potrebe po materialni pomoči na Karitasu znova opozarjajo na zelo veliko psihosocialno stisko ljudi, ki jim skušajo nuditi pomoč v obliki informativnih, razbremenilnih ter svetovalnih razgovorov.
Nadškofijska karitas Maribor je lani samo preko svojih humanitarnih in socialnih programov vsaj enkrat, mnogim pa tudi večkrat, pomagala kar 2538 ljudem v stiski. Dnevno na njihova vrata potrka tudi do 250 ljudi, ki potrebujejo pomoč. V primerjavi z letom prej je bilo izdanih pomoči za skoraj 15 odstotkov več.
Zasedene so tudi njihove zmogljivosti v socialnih programih – v zavetišču za brezdomne dnevno nudijo prenočišče 24 osebam, Ljudska kuhinja Betlehem toplo kosilo dnevno razdeli 50 do 55 osebam, vsak dan pa v projektu Donirana hrana pomagajo še do 250 ljudem.
Ob tem so s pomočjo prostovoljcev iz mreže 93 župnijskih karitas na območju mariborske nadškofije lani pomoč razdelili 18.033 ljudem, kar je osem odstotkov več kot leto prej. Skupaj so družinam, starejšim, bolnim, invalidom, posameznikom in otrokom razdelili več kot 966 ton različne humanitarne pomoči, od tega 445 ton hrane iz evropskega sklada za pomoč najbolj ogroženim.