Mariborska Univerza je v letošnjem letu ustanovila Center za pametna mesta in skupnosti (UM:CPMS), na čelu katerega je dekan Fakultete za logistiko, dr. Bojan Rosi. Kot je povedal dekan, je potrebno poudariti, da je:
»Ustanovitev centra pomembna pridobitev Univerze v Mariboru, ki bo svoje poslanstvo uresničeval v povezovanju najpomembnejših deležnikov na področju pametnih mest, da bodo ta postala realnost. Center bo torej deloval kot platforma, ki povezuje raziskovalce, gospodarstvo, lokalne skupnosti in ostale deležnike, usmerjene v razvoj visokotehnoloških rešitev za kakovostnejše upravljanje mest in posledično kakovostnejše življenje ljudi v njih. Jedro centra bo povezovanje slovenske vzhodne kohezijske regije pri identifikaciji, zasnovi in zagonu razvojnih projektov za vzpostavitev pametnih mest prihodnosti.«
Projektu so se aktivno pridružila tudi lokalna komunalna podjetja Mariborski vodovod, Energija Plus, Snaga ter nekatera zasebna podjetja. Sodelujoči v ustanovitvi Centra vidijo potencial za razvoj oskrbe z energijo in drugimi viri v prihodnosti. Slednje je nujno, saj so zaradi našega poseganja v okolje viri omejeni, je na univerzitetni konferenci o pametnih mestih povedal dr. Rosi.
Kaj je pametno mesto? Gre za urbano območje, ki se ga upravlja s pomočjo informacijskih rešitev, elektronskega zbiranja podatkov, senzorjev, podatkovne analitike in drugih pristopov IT (informacijske tehnologije).
Maribor – pametno mesto?
Novoustanovljeni UM:CPMS pa ne ostaja zgolj pri besedah, za center Maribora že načrtujejo manjše spremembe, ki bodo obogatile mestno jedro. »Aktivno smo že pristopili k vzpostavljanju ekosistema organizacij vhodne kohezijske regije. Testno okolje že vzpostavljamo v Poslovni coni Tezno in Smetanovi ulici v Mariboru. V coni smo že namestili polpotopne kontejnerje, trenutno pa smo v fazi postavitve pametne razsvetljave,« je dejal dekan dr. Bojan Rosi. Center za pametna mesta in vasi ima pri delu v mislih predvsem ključni cilj koncepta, ki pa je izboljšanje kakovosti življenja ljudi.
Koliko smo že pametni?
V okviru pobude Pametno mesto Maribor, nad katero bdijo Mestna občina Maribor, Univerza v Mariboru ter nekatere organizacije, se je v preteklosti že izvedlo nekaj projektov in idej, ki delajo Maribor pametnejši. Elementi pametnega mesta so tako zagotovo mariborski digitalni prikazovalniki avtobusnih prevozov, kolesodvor pred železniško postajo z elektronskim vstopom, vgrajeni daljinski vodomeri ter skupnostni urbani EKO vrtovi Mestnih četrti Radvanje, Nova vas in Pobrežje. Kot pametno lahko označimo še digitalizacijo slovenskega zdravstvenega sistema, s katero smo v Sloveniji storili pomemben in mednarodno konkurenčen korak.
»Testno okolje že vzpostavljamo v Poslovni coni Tezno in Smetanovi ulici v Mariboru. V coni smo že namestili polpotopne kontejnerje, trenutno pa smo v fazi postavitve pametne razsvetljave.«
Kako naprej?
Koncept pametnih mest in vasi postaja vse bolj popularen, kar dokazujejo mnoge slovenske in tuje platforme ter inovacijske skupine, ki predstavljajo svoje ideje. Na Fakulteti za uporabne in družbene študije (DOBA) je celo možno obiskovati magistrski študijski program Menedžment pametnih mest, predmete, ki nazivajo trajnostni razvoj in delovanje, pa ponuja tudi Fakulteta za logistiko. V Mariboru pa prej omenjena pobuda Pametno mesto Maribor vsem prebivalcem ponuja tudi možnost uporabe aplikacije Izboljšajmo Maribor, s katero lahko soustvarjajo prihodnost mesta.