Mestna občina Maribor je predlagala selitev Kulturnega centra (KC) Pekarna v prostore nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) v Melju, a so uporabniki soglasno odločili, da na selitev ne pristanejo. Kljub temu se uporabnikom obnova stavb nekdanje tovarne in vzpostavitev nove lokacije za nekomercialno kulturo sicer zdi zelo dobra ideja, a so se zaradi izkušenj s preteklimi vodstvi, ki doslej niso potekala v dialogu ne strinjajo s predlogom selitve.

Uporabniki enotni: Pekarne ne moremo preseliti drugam

“Ob tem se je potrebno zavedati, da KC Pekarna ni zgolj prostor za kulturne vsebine, ki jih obiskovalci konzumirajo enkrat na mesec, ampak samoniklo prizorišče, ki ga ne moremo preseliti drugam, saj se je na trenutni lokaciji ustalilo in razvilo z razlogom. Gre za bogat in kompleksen preplet kulturnih, mladinskih, družbenih, socialnih in športnih vsebin, ki je globoko vpet v sosesko, kjer se nahaja. V 27-ih letih obstoja je doživel vzpone in padce – tako kot vsaka skupnost, ki ustvarja, proizvaja, vzgaja in spodbuja ter se hkrati upira divjemu pohodu kapitalizma. Z ukinitvijo KC Pekarne (“selitev” v Melje bi namreč pomenila prav to) se mesto odreka skupnosti in vsebinam, prepoznavnim široko po Evropi, ki tvorijo njegovo identiteto,” še sporočajo iz KC Pekarna.

Mestna občina Maribor je predlagala selitev KC Pekarna v prostore nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) v Melju, a so uporabniki soglasno odločili, da na selitev ne pristanejo. Kljub temu se uporabnikom obnova stavb nekdanje tovarne in vzpostavitev nove lokacije za nekomercialno kulturo sicer zdi zelo dobra ideja, a so se zaradi izkušenj s preteklimi vodstvi, ki doslej niso potekala v dialogu ne strinjajo s predlogom selitve. 

Programski svet KC Pekarna zato hkrati pričakuje, da se na območju kulturnega centra zaključijo investicijsko-vzdrževalna dela in da v vseh stavba nastopi Upravljalski model KC Pekarne, ki so ga uporabniki pripravili leta 2009 in ga je Mestni svet MOM potrdil leta 2010.