Da bi skrajšali čakalne dobe, so na ZZZS sprejeli odločitev, da bodo bolnike s kroničnimi kostno-mišičnimi boleznimi, ki nimajo akutnih poslabšanj, usmerili v centre za krepitev zdravja (CKZ), danes poroča Žurnal24. Krivo naj bi bilo nekritično napotovanje na fizioterapijo, ki ustvarja dolge čakalne dobe. Ti centri, ki delujejo znotraj zdravstvenih domov, izvajajo programe za krepitev zdravja in zmanjševanje neenakosti. ZZZS navaja, da enkratna fizioterapija ne odpravlja kroničnih težav, redna telesna vadba pa pomaga preprečiti njihovo poslabšanje. 

Na CKZ še niso ustrezno opremljeni

Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so ZZZS opozorili, da CKZ še niso ustrezno opremljeni za delo s temi bolniki. Združenje fizioterapevtov Slovenije (ZFS) zahteva, da se zagotovi ustrezna oprema in strokovno usposobljeni kadri, saj kakovost oskrbe ne sme pasti pod raven fizioterapevtskih ambulant.

Ukrep naj bi po poročanju Žurnala24 predlagal razširjeni strokovni kolegij za fizioterapijo, ki deluje v sklopu ministrstva za zdravje. Na ZZZS strinjanje s predlogom utemeljujejo s podatki, ki kažejo, da se zgolj s povečanjem števila timov (ambulant) fizioterapije na primarni ravni v zadnjih 10 letih za 100 dodatnih ambulant (gre za 19-odstotno povečanje) ni enako sorazmerno povečalo tudi število obravnavanih oseb v teh ambulantah.

Kakšni pa so po njihovem mnenju razlogi za dolge čakalne dobe? Staranje populacije, nekritično napotovanje na fizioterapijo, nezadostna skrb pacientov za lastno zdravje, hkrati pa ocenjujejo, da bi morali učinkoviteje izrabiti obstoječe vire.

Kam lahko greste?

Stroka predlaga boljše sodelovanje med družinskimi zdravniki in fizioterapevti, saj naj bi zdravniki imeli celovit pregled nad zdravljenjem pacientov. Na ministrstvu za zdravje in ZZZS so podprli predlog, da družinske zdravnike intenzivneje obveščajo o novih usmeritvah.

V okviru centrov za krepitev zdravja sicer deluje več programov, na ZZZS pa priporočajo, da se tiste s kroničnimi kostno-mišičnimi boleznimi napoti na programe: Življenjski slog/zdravo živim, Ali sem FIT? in Zdravo jem/zdravo hujšam.