Lani je Maribor dobil interaktivni zemljevid Maribor – okolje in zdravje, s pomočjo katerega bodo lahko občani poiskali najbolj aktualne informacije o kakovosti zraka, podzemne vode in tal v Mestni občini Maribor. Ker interaktivni zemljevid deluje že dobro leto, nas je zanimalo, kako je vplival na kakovost življenja v mestu.

Interaktivni zemljevid združuje podatke o okolju in zdravju mesta

Na mariborski občini so za nas pojasnili, da ta informacijski sistem omogoča združitev podatkov o okolju in zdravju v Mariboru na enem mestu, njihov prikaz in predstavitev splošni javnosti ter dostop in izvoz podatkov za strokovno javnost.

Sistem omogoča preučevanje medsebojnega vpliva različnih dejavnikov v okolju, iskanje korelacij ter razvoj kombiniranih kazalcev: “V praksi to pomeni, da na interaktivni karti s klikom na odvzemno ali mersko mesto vidimo okoljske podatke, ki se zbirajo v različnih podatkovnih bazah, dodani pa so še splošni podatki NIJZ v zvezi z zdravjem občanov.”

Iz vidika informatizacije skupen sistem predstavlja enotno točko zbiranja in obdelave podatkov, ki lahko služi za strojno obdelavo podatkov in gradnjo napovednih modelov kakovosti okolja, življenja in o stanju zdravja prebivalcev.

Trenutno se v sistemu vodi 6 različnih skupin podatkov, ki so na zemljevidu predstavljena z različnimi ikonami:

  • kakovost zraka
  • Kakovost podzemne vode na vodnjakih
  • Kakovost podzemne vode
  • Kakovost tal
  • Zdravje
  • Hrup

Kaj si viri informacij?

Podatke za interaktivni zemljevid črpajo iz različnih uradnih podatkovnih baz, kot sta na primer ARSO, NLZOH. “Večinoma pa so iz monitoringov, ki jih delamo (zrak, vode, hrup), dodani pa so še splošni podatki NIJZ v zvezi z zdravjem občanov,” so dodali na občini.

Sistem prav tako omogoča objavo in deljenje relevantnih podatkov in kazalcev z drugimi sistemi, kot so sistemi digitalnih informativnih tabel, mobilnih naprav in drugih digitalnih medijev, lahko se bo tudi integriral v kakšen centraliziran digitalni sistem na ravni mesta.

“Podatki so aktualni oziroma ažurirani skladno z dinamiko njihovega pridobivanja skozi monitoringe. Sistem je direktno povezan s podatkovnimi bazami, tako da se podatki skoraj istočasno posodabljajo. Nekateri se posodabljajo vsako uro, vsak dan ali pa mesečno oz. letno,” so še dodali na občini. Je pa pri vsakem podatku zapisano kdaj je bila meritev opravljena.

Nadgradnja bo omogočila, da sodelujejo tudi občani

Občani zaenkrat še ne morejo dodajati svojih informacij. “Si pa pri oblikovanju nadgradenj želimo tudi sodelovanje širše javnosti.”

Občani lahko svoje predloge in pripombe posredujejo na elektronski naslov [email protected], s pripisom “Maribor – okolje in zdravje”. Prispele pobude in pripombe bodo proučili in smiselno vključili v karto z namenom, da jo čim bolj približajo občanom in da bodo njene vsebine kar najbolj uporabne, razumljive in zanimive ter uporabniku prijazne.

Spremenila sta se tako kakovost življenja kot informiranost občanov

Na občini pričakujejo, da bo sistem bistveno prispeval k višji stopnji zavedanja občanov o stanju okolja, v katerem živijo, in o njegovem vplivu na zdravje. Po enem letu delovanja je dejstvo, da se je kakovost življenja zaradi vseh dejavnikov v zadnjem letu ali dveh precej spremenila, so zatrdili na občini ter v nadaljevanju dodali: “Vseeno pa se nam zdi, da večje spremembe z vidika sprememb v okolju niso nastale.”

V času od 5. julija 2021 do danes je imela stran 1.899 ogledov.

Kljub spremembi kakovosti življenja, zaenkrat večjih sprememb, ki bi bile posledica obstoja Interaktivne karte Maribor – Okolje in zdravje, niso zaznali.

Podobnih projektov so se lotili tudi drugod

“Občani so karto lepo sprejeli, podatkov, ki so na voljo, se večkrat poslužujejo, si pa tudi želijo še nadgradenj ter še večjega števila uporabnih informacij. Zanimanje za tovrstno prikazovanje podatkov se je porajalo tudi v drugih občinah, po tem, ko smo mi objavili karto za Maribor,” so zatrdili na občini.

Javno so projekt predstavili na dogodku “Teden podatkov 2022” v organizaciji Skupnosti občin Slovenije, prav tako na “7. kongresu preventiven medicine 2022”. Na občino redno dobivajo tudi mnogo tehničnih vprašanj, kako so se projekta lotili, tako da je bila uporabna vrednost karte prepoznana v širšem prostoru.