Končala se je letošnja spomladanska čistilna akcija Mestne občine Maribor in Javnega holdinga Maribor Moji odpadki – Moja skrb. V dveh sobotah – 17. aprila na desnem bregu Drave in 24. aprila na levem – so Mariborčani po podatkih mariborske Snage, kjer so končali v akciji zbrani odpadki, teh zbrala za skupno dobrih 17 ton:
– 5580 kilogramov komunalnih odpadkov (3000 na desnem bregu in 2580 na levem),
– 5800 kilogramov zelenega obreza (4120 na desnem in 1700 na levem bregu) ter
– 6200 kilogramov kosovnih odpadkov iz narave in od doma (2220 kilogramov na desnem bregu in 3980 na levem).
To so količine odpadkov, ki sta jih podjetji Snaga in Nigrad odpeljali z zbirnih mest, vendar podatek ni celovit niti še dokončen, saj so nekateri v akciji zbrane odpadke odlagali tudi v svoje zbiralnike smeti in v koše za odpadke ali pa jih odpeljali v Snagina zbirna centra v Plinarniški in Puhovi ulici. Seštete tudi še niso vse količine zelenega obreza, saj z območja veslaškega centra v Bresternici Nigrad včeraj ni mogel odpeljati vsega in bo to opravil v naslednjih dneh. Nigrad je v obeh terminih skrbel za odvoz zelenega obreza, Snaga pa za odvoz ostalih odpadkov.
Sodelovalo šest mestnih četrti in krajevnih skupnosti
V akciji je včeraj sodelovalo šest mestnih četrti (MČ) in krajevnih skupnosti (KS) na levi strani Drave: Bresternica-Gaj, Kamnica, Koroška vrata, Center, Ivan Cankar in Malečnik-Ruperče. Ocenjujemo, da se je vključilo skupno okoli 700 občanov, največ v KS Bresternica-Gaj – okoli 200. V tej KS je bilo tudi dejavnih največ društev, kar sedem, in zbrali so največ odpadkov, predvsem zelenega obreza in kosovnih odpadkov, pobranih v naravi ali pripeljanih od doma.
Večje število društev in krajanov, tudi razred učencev osnovne šole, je sodelovalo tudi v KS Kamnica, okoli 160; na njenem območju so organizirano čistile tudi ekipe zaposlenih v Mariborskem vodovodu in Športnih objektih Maribor (na Mariborskem otoku) ter v Skupni občinski upravi Maribor (v središču Kamnice). Znova so se odlično odzvala tudi prostovoljna gasilska društva – v MČ Koroška vrata so prostovoljni gasilci iz PGD Maribor mesto odstranjevali belo omelo z dreves, v Kamnici pa je tamkajšnje prostovoljno gasilsko društvo pomagalo tudi pri prevozu odpadkov na zbirna mesta.
Na način »ploging« – iz švedščine prevzet izraz za pobiranje odpadkov med tekom – so odpadke na zelenih površinah v središču pobirali tisti, ki so se pridružili pobudi Liste kolesarjev in pešcev. Z rafti so se po Dravi spustili člani Rafting kluba Maribor in z rečne strani čistili obrežje. Na različnih lokacijah po mestu, predvsem na nabrežju Drave, so opazili tudi nekaj skupin dijakov, ki so skupinsko pobirali odpadke.
Župan se je posvetil dvema točkama v mestu
Dejavni so bili tudi medobčinski inšpektorji; med drugim so pregledali nepravilno odložene odpadkov v središču mesta in med njimi našli dovolj materiala, da bodo lahko proti kršiteljem uvedli postopke. Župan MO Maribor Saša Arsenovič se je v čistilni akciji tokrat posvetil dvema točkama v središču mesta, ki ju občani pogosto izpostavljajo kot posebej problematični z vidika kopičenja odpadkov in nasploh vzdrževanja: območje garaž med Glavnim trgom in Usnjarsko ulico (ob Glavnem mostu) ter podhod pod Mlinsko ulico, pri Avtobusni postaji.
V primeru garaž je župan povedal, da bo občina pozvala upravitelje, naj bolje opravljajo svoje delo in skrbijo za objekt. Ureditev podhoda pri avtobusni postaji pa je naloga občine in ta že snuje vsebine, s katero bi ta zanimivi prostor oživili. Župan je ob zaključku letošnje čistilne akcije Moji odpadki – moja skrb poudaril, da po njegovem mnenju tovrstne akcije v organizaciji občine niti ne bi smele biti potrebne, saj je prav, da vsak sproti primerno poskrbi smeti, ki jih ustvari.
Za odpadke smo dožni poskrbeti sami
Neva Pipan, vodja delovne skupine za čistilno akcijo, je povedala, da je MOM izjemno zadovoljna z odzivom občanov v obeh terminih, ter posebej pohvalila odziv različnih društev, ekip, ki so se organizirale v okviru javnih podjetij in šol. »Zelo smo veseli povezovanja med akterji, ki imajo vsak na svojem področju pomembno vlogo v našem mestu – od občine in njenih javnih podjetij in zavodov, preko Gasilske brigade Maribor in prostovoljnih gasilskih društev pa do številnih nevladnih organizacij. Čistilna akcija Moji odpadki – moja skrb se je med Mariborčani nedvomno ‘prijela’, in prepričana sem, da se vedno bolj krepi tudi zavedanje, da smo dolžni za odpadke, ki jih proizvedemo, tudi samo poskrbeti.«
“Potrdilo pa se je tudi, da Mariborčanom najbolj odgovarja tradicionalni način izvedbe čistilnih akcij – organizirano, z evidentiranjem udeležencev, razdelitvijo terena in s skupnimi izhodiščnimi točkami ter, seveda, z veliko druženja. Upamo, da bodo naslednjo pomlad razmere znova omogočale čistilne akcije, kot smo jih vajeni in smo se jim letos zaradi epidemiološke situacije morali odreči,” so še sporočili z občine.
Letošnje ugotovitve občine in njenih mestnih četrti in krajevnih skupnosti – predvsem glede doslej z vidika odpadkov manj znanih problematičnih območij, zasnove akcije in organizacije zbirnih mest za odpadke – pa tudi pripombe in predloge udeležencev bomo uporabili pri načrtovanju naslednjih čistilnih akcij. Skozi vse leto pa bomo še naprej posebno pozornost posvečali ozaveščanju o odnosu do okolja in ravnanju z odpadki, s ciljem, da tovrstnih akcij enkrat več ne bi potrebovali.