Arheološke raziskave Vojašniškega trga in stavbe Vojašniški trg 3 so se pričele jeseni 2017. Raziskave Zavoda Skupine STIK so prelomnica v razumevanju uporabe današnjega Vojašniškega trga v srednjem veku. Raziskave se nadaljujejo tudi v letu 2021.

Vojašniški trg poseljen že v prazgodovini

Med Dravo in Vojašniškim trgom se je v 11. stoletju izoblikovalo do zdaj najstarejše znano naselbinsko jedro srednjeveškega Maribora. Izbira lege za poselitev je bila vezana na bližino mostišča na reki Dravi, s katerim so bili povezani tudi najstarejši odkriti sledovi poselitve na obravnavanem območju, v rimski dobi in celo v prazgodovini.

Izbira lege za poselitev je bila vezana na bližino mostišča na reki Dravi, s katerim so bili povezani tudi najstarejši odkriti sledovi poselitve na obravnavanem območju, v rimski dobi in celo v prazgodovini.

Severni del z najstarejšimi srednjeveškimi naselbinskimi ostanki

Najstarejši srednjeveški naselbinski ostanki so bili odkriti v severnem delu trga, kjer je domnevno že v 11. stoletju potekala cesta, ki je mostišče povezovala z višje ležečo teraso na današnjem Vodnikovem trgu. V tem času je na tem mestu obstajal manjši zaselek, najpozneje v 12. stoletju pa je bila zgrajena romanska predhodnica minoritske cerkve.

Najstarejši srednjeveški naselbinski ostanki so bili odkriti v severnem delu trga, kjer je domnevno že v 11. stoletju potekala cesta, ki je mostišče povezovala z višje ležečo teraso na današnjem Vodnikovem trgu.

Minoritski samostan je bil postavljen v 13. stoletju, ko je mesto pridobilo pravico do izgradnje obzidja. Z izvedbo obeh velikopoteznih gradbenih projektov je bila bržkone povezana velika peč za žganje apna, ki je bila odkrita neposredno pod stavbo na Vojašniškem trgu 3.

arheološke raziskave na Vojašniškem trgu, foto: Matija Lukić

Po gradnji obzidja in samostana je na tem mestu bila zgrajena stavba, katere najstarejši deli, s šilastim portalom v kletnem prostoru, so se ohranili vse do danes. Iz pisnih virov vemo, da je proti koncu 18. stoletja, ko je bil samostan spremenjen v vojašnico, v stavbi delovala gostilna »Pri treh babah«.

Podrobnosti o arheoloških raziskavah bodo člani Skupine STIK z nami delili drug konec tedna.

Podrobnosti o arheoloških raziskavah bodo člani Skupine STIK z nami delili drug konec tedna.