FOTO: Ob robu Stražuna s pomočjo najmlajših posadili sto mladih dreves
Sara Jagodič, 21.03.23 ob 13:53 | Čas branja: 6 min
V soboto poteka velika čistilna akcija Moji odpadki, moja skrb.
Danes obeležujemo mednarodni dan gozdov, zato so delavci javnega podjetja Nigrad v okviru okoljske akcije Pomlajevanje Stražuna danes v Mariboru na robu mestnega gozda Stražun odstranili nepravilno odložen zeleni odrez, območje očistili in nato skupaj z otroki na območju v dolžini 50 metrov zasadili 400 sadik rastlin, ki bodo pomladile gozdni rob.
Maribor bo v prihodnje še bolj zelena občina
Da bo v prihodnje mladih dreves še več, je poudaril tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, saj je občina pristopila k projektu aktivnega zasajevanja dreves ob različnih prelomnicah med vzgojno izobraževalnim procesom. “Vsak otrok do 15. leta bo zasadil vsaj tri drevesa v okviru vzgojno izobraževalnega programa, torej ob zaključku vrtca, osnovne šole in srednješolskega izobraževanja. To pomeni, da bi naši meščani v okviru svojega mesta bili soudeleženi pri zasaditvi treh dreves do takrat, ko bodo šli študirat, kar ni dobro le za okolje, ampak veže na rodno zemljo. Verjamem, da bodo tiste korenine dajale senco naslednjim generacijam in omogočale srečanje pod drevesom, ki smo ga nekoč zasadili skupaj,” je dejal Arsenovič in pri tem dodal, da bo nova akcija stekla še letos.
Vsako leto si na mestni občini prizadevajo, da poleg pobiranja odpadkov iz narave zasadijo tudi kakšno drevo. Lani so jih zasadili 57, podarili so jih šolam in vrtcem, ki so sodelovali v čistilni akciji. Letos jih bodo zasadili približno 100, dodali pa jim bodo 300 grmičkov, in tako zazelenili gozdni rob. Na tak način želijo poskušati preprečiti odlaganje zelenega odreza, ki tja ne sodi, a velikokrat konča prav ob robovih gozda.
“Mestna občina Maribor se je lani kot institucija zavezala, da bomo sodelovali v akciji zasaditve treh milijard dreves v Evropi do leta 2030. Štetje zasajenih dreves je mogoče spremljati preko spletne aplikacije Map my tree. Lani smo v okviru akcije vnesli 46 dreves v okviru čistilne akcije, letos jim bomo dodali še sto novih, na tak način pa smo se pokazali kot zelena občina,” je še povedala Pipanova.
Poseben dan namenjen Stražunu
V soboto, 25. marca, bo vzporedno s čistilno akcijo med 10. ter 13. uro, potekal tudi Dan za Stražun. Na ta dan bosta v mestnem gozdu potekali čistilna akcija ter posvet o viziji upravljanja Stražunskega gozda. Poleg čiščenja gozda bodo imele občanke in občani možnost sodelovati na posvetu o Stražunu, kjer bodo lahko predstavili svoja mnenja in ideje.
Posvet bo potekal v gozdu na štirih točkah, ki so hkrati točke čistilne akcije, in sicer na tezenskem vhodu v Stražun, na pobreški strani, v gozdu pri klopeh in v Brezju. Na teh točkah bo potekala moderirana razprava za prihodnost mestnega gozda. Med prvimi tremi točkami bo potekal organiziran sprehod, ki bo trajal približno uro. Organiziran sprehod bo ob 10.00, 10.30, ob 11.00 in 12.00. Točka pri Brezju bo samostojna točka, tam bo vsake pol ure nova razprava.
“Dan za Stražun bo prvi v nizu dogodkov demokratičnega vključujočega procesa, kjer želimo skupaj z lokalnim prebivalstvom pripraviti vizijo trajnostnega upravljanja z mestnim gozdom. Mestni gozd je bogastvo vseh, navkljub razdrobljenemu lastništvu pa je bistvena njegova vloga, ki jo ima za vse prebivalce. V času globalnega segrevanja mestni gozdovi dvigajo kvaliteto življenja, čistijo zrak, filtrirajo pitno vodo, poleti zmanjšujejo vročino, ponujajo prostor za pobeg, a lokalna skupnost jih mora v tem primeru primerno zaščititi,” je povedala Nina Tome iz društva Focus, kjer skupaj z Mestno občino Maribor v okviru projekta Care4Climate organizirajo Dan za Stražun.
Celotno zavarovano območje Stražuna sicer zajema približno 200 hektarjev, od tega je zavarovanega gozda s posebnim namenom 147 hektarjev. Zaradi lastniške strukture pa je urejanje Stražuna tudi eden največjih izzivov mestne občine, država ima namreč v lasti 6,5 hektarjev, mariborska občina 20 hektarjev, preostalo pa je v zasebni lasti.
Odstranjevali bodo tudi belo omelo in čistili podhod
Minuli vikend je kot uvod v čistilno akcijo potekalo tudi čiščenje struge reke Drave, pri kateri so sodelovali potapljači Potapljaškega društva Maribor. Pri odvozu smeti so sodelovali mariborski splavarji, tudi letos pa je potop hkrati potekal v več mestih, tudi na Ptuju in Varaždinu.
“Nabrali smo 560 kilogramov odpadkov, kar je veliko, a ugotavljamo, da se količina teh odpadkov ne povečuje, zato smo zelo zadovoljni. Ob nabrežju smo ugotovili, da so prostori, ki smo jih očistili lani, ostali v takšnem stanju, zato smo tega prav tako zelo veseli. Veliko manj je tudi odvrženih vrečk s pasjimi iztrebki, še vedno opažamo še nekaj odpadkov okoli klopi, zato vabimo meščane, da tudi sami sodelujejo v čistilni akciji in pomagajo pri čiščenju narave,” je povedala vodja projekta Izboljšajmo Maribor in koordinatorke akcije Moji odpadki, moja skrb Neva Pipan.
V sklopu letošnje čistilne akcije bodo na petih lokacijah odstranjevali tudi belo omelo, postopek se je že začel, očistiti si želijo vsaj sto dreves. Čistili bodo na Jadranski ulici, Cesti proletarskih brigad, na radvanjskem parkirišču in v mestu. Na pomoč bodo tudi tokrat priskočili gasilci.
V sredo, 29. marca, bo potekalo tudi čiščenje podhoda pri taborski tržnici. Približno 50 sodelavcev iz mestne uprave in javnih podjetij bo zavihalo rokave in bodo skupnostno z občani 29. marca uredili podhod. V podhodu sta bila izglasovana tudi dva projekta participativnega proračuna. Eden izmed njih je čiščenje grafitov na tržnici in ureditev zanemarjenih stopnic.
Letos dodali več zbirnih točk za odpadke
V teh dneh pa sicer aktivno potekajo priprave na veliko tradicionalno čistilno akcijo Moji odpadki, moja skrb, ki bo letos v Mariboru potekala že petič. Tudi letos bo velika mestna čistilna akcija potekala v dveh terminih. 25. marca bo tako mogoče sodelovati na območju vseh krajevnih skupnosti, mestne četrti Brezje-Dogoše-Zrkovci in gozda Stražun, 1. aprila pa na območju vseh mestnih četrti. Akcija se bo pričela ob 10.00 uri in bo trajala do 14.00 ure. Pred 10.00 uro bodo na območju vseh mestnih četrti in krajevnih skupnosti jasno označena zbirna mesta za odpadke iz narave in zeleni odrez. “Akcija ni namenjena temu, da bi ljudje prinašali odpadke iz svojih domov, kleti in podstrešij, ampak odpadkom iz narave,” je povedala Irena Bartok iz Javnega holdinga Maribor in dodala, da občane pozivajo, naj ta dan izkoristijo za sprehod v naravi, kamor naj se odpravijo z vrečko, poberejo smeti in jih odložijo v svoje domače posode za odpadke.
Hkrati je čistilna akcija tudi priložnost, da občani na zbirna mesta pripeljejo zeleni odrez, ki ga je sicer skozi vse leto mogoče brezplačno odložiti na zbirališčih. Seznam zbirnih mest, teh je 54 za odpadke in 22 za zeleni odrez, je objavljen tukaj.
Sobotni akciji bosta potekali od 10. do 14. ure z zbirališči na več točkah. Letos so zagotovili dodatnih 11 lokacij. Glavna akterja bosta podjetji Snaga in Nigrad, ki bosta poskrbela, da bodo zbirna mesta na dan čistilne akcije označena, prav tako, da bodo po koncu akcije odpadki takoj odpeljani, da ne bi spodbujali ljudi, da tja pripeljejo tudi odpadke iz svojih domov.
Ob petkih bodo pobirali odpadke iz okolja predvsem otroci iz šol in vrtcev, prijavilo se je 12 osnovnih šol in 8 vrtcev s svojimi enotami. Čistili bodo okolico svojega vzgojno varstvenega zavoda.
Med načrtovanimi aktivnostmi v okviru obeleževanja mednarodnih dni gozdov, voda in Zemlje v Mariboru sta še akcija prenašanja dvoživk čez cesto pri Treh ribnikih in akcija vzpostavljanja javnih zelenih površin za pašo čebel in divjih opraševalcev. S slednjo so začeli lani, ko so na devetih lokacijah postavili obvestila javnosti o kasnejši košnji.
Na občini si medtem prizadevajo, da bi se povabilom k sodelovanju pri veliki čistilni akciji odzvalo čim več ljudi. “Akcija je tradicionalna in prepričan sem, da so jo mnogi someščani ponotranjili in izkoristili za druženje z otroki, sosedi in bližnjimi. Veseli me, da je vedno več vključenih in da pomagata Snaga in Nigrad, ter da iz izzivov v naravi naredimo dobre zgodbe. Dan Maribora je vsak dan, tudi eden tistih, ko čistimo naše mesto,” je dejal Arsenovič.