Danes obeležujemo mednarodni dan gozdov, zato so delavci javnega podjetja Nigrad v okviru okoljske akcije Pomlajevanje Stražuna danes v Mariboru na robu mestnega gozda Stražun odstranili nepravilno odložen zeleni odrez, območje očistili in nato skupaj z otroki na območju v dolžini 50 metrov zasadili 400 sadik rastlin, ki bodo pomladile gozdni rob.

Maribor bo v prihodnje še bolj zelena občina

Da bo v prihodnje mladih dreves še več, je poudaril tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, saj je občina pristopila k projektu aktivnega zasajevanja dreves ob različnih prelomnicah med vzgojno izobraževalnim procesom. “Vsak otrok do 15. leta bo zasadil vsaj tri drevesa v okviru vzgojno izobraževalnega programa, torej ob zaključku vrtca, osnovne šole in srednješolskega izobraževanja. To pomeni, da bi naši meščani v okviru svojega mesta bili soudeleženi pri zasaditvi treh dreves do takrat, ko bodo šli študirat, kar ni dobro le za okolje, ampak veže na rodno zemljo. Verjamem, da bodo tiste korenine dajale senco naslednjim generacijam in omogočale srečanje pod drevesom, ki smo ga nekoč zasadili skupaj,” je dejal Arsenovič in pri tem dodal, da bo nova akcija stekla še letos.

Vsako leto si na mestni občini prizadevajo, da poleg pobiranja odpadkov iz narave zasadijo tudi kakšno drevo. Lani so jih zasadili 57, podarili so jih šolam in vrtcem, ki so sodelovali v čistilni akciji. Letos jih bodo zasadili približno 100, dodali pa jim bodo 300 grmičkov, in tako zazelenili gozdni rob. Na tak način želijo poskušati preprečiti odlaganje zelenega odreza, ki tja ne sodi, a velikokrat konča prav ob robovih gozda.

Mestna občina Maribor se je lani kot institucija zavezala, da bomo sodelovali v akciji zasaditve treh milijard dreves v Evropi do leta 2030. Štetje zasajenih dreves je mogoče spremljati preko spletne aplikacije Map my tree. Lani smo v okviru akcije vnesli 46 dreves v okviru čistilne akcije, letos jim bomo dodali še sto novih, na tak način pa smo se pokazali kot zelena občina,” je še povedala Pipanova.

Poseben dan namenjen Stražunu

V soboto, 25. marca, bo vzporedno s čistilno akcijo med 10. ter 13. uro, potekal tudi Dan za Stražun. Na ta dan bosta v mestnem gozdu potekali čistilna akcija ter posvet o viziji upravljanja Stražunskega gozda. Poleg čiščenja gozda bodo imele občanke in občani možnost sodelovati na posvetu o Stražunu, kjer bodo lahko predstavili svoja mnenja in ideje.

Posvet bo potekal v gozdu na štirih točkah, ki so hkrati točke čistilne akcije, in sicer na tezenskem vhodu v Stražun, na pobreški strani, v gozdu pri klopeh in v Brezju. Na teh točkah bo potekala moderirana razprava za prihodnost mestnega gozda. Med prvimi tremi točkami bo potekal organiziran sprehod, ki bo trajal približno uro. Organiziran sprehod bo ob 10.00, 10.30, ob 11.00 in 12.00. Točka pri Brezju bo samostojna točka, tam bo vsake pol ure nova razprava.

Dan za Stražun bo prvi v nizu dogodkov demokratičnega vključujočega procesa, kjer želimo skupaj z lokalnim prebivalstvom pripraviti vizijo trajnostnega upravljanja z mestnim gozdom. Mestni gozd je bogastvo vseh, navkljub razdrobljenemu lastništvu pa je bistvena njegova vloga, ki jo ima za vse prebivalce. V času globalnega segrevanja mestni gozdovi dvigajo kvaliteto življenja, čistijo zrak, filtrirajo pitno vodo, poleti zmanjšujejo vročino, ponujajo prostor za pobeg, a lokalna skupnost jih mora v tem primeru primerno zaščititi,” je povedala Nina Tome iz društva Focus, kjer skupaj z Mestno občino Maribor v okviru projekta Care4Climate organizirajo Dan za Stražun.