Težke socialne razmere so tudi v minulem letu botrovale novim primerom razpisanih deložacij tistih, ki niso zmogli poravnati obveznosti. V mariborskem javnem stanovanjskem skladu so lani razpisali 39 deložacij. Kar 37 deložacij je bilo odloženih, izvedli so zgolj dve. Povprečen dolg, ki sta ga deložirana najemnika zapustila, znaša okvirno 4.000 evrov. V času prve in druge razglasitve epidemije sodišča niso razpisovala deložacij, izvršitelji pa le-teh niso izvajali.
Zaustavitev deložacij preprečila veliko težkih situacij
Marjana BRAVC, mag. soc. del., spec., direktorica Centra za socialno delo Maribor je dejala: »Na podlagi zakonodaje iz naslova reševanja posledic korone je tudi problematika deložacij ustavljena za to ni izvršb po ZIZ, ko je dolžna fizična oseba.« Pojasnila je, da je namen zakonskega odloga olajšanje stisk ranljivih skupin v obdobju epidemije in zaostrenih ekonomskih razmer. »Ta ukrep je preprečil veliko težkih situacij,« poudari. Ukrep odloga izvršbe skladno s tretjim odstavkom 121. člena ZIUPOPDVE velja do 31.1.2021, če obstajajo še nadaljnji razlogi se lahko predlaga podaljšanje še za nadaljnje.
Na podlagi zakonodaje iz naslova reševanja posledic korone je tudi problematika deložacij ustavljena. Zato ni izvršb po ZIZ, ko je dolžna fizična oseba.
O stiski spregovorite brez sramu
Tistim, ki so v stiski in so tik pred tem, da izgubijo stanovanje svetujejo, da se še pravočasno obrnejo na CSD, da ne čakajo na zadnji trenutek, da o svoji stiski odkrito spregovorijo, da brez sramu in občutkov krivde prosijo za pomoč. Deložiranim na CSD nudijo materialno pomoč, pomoč v okviru socialnovarstvenih storitev; prva socialna pomoč, osebna pomoč in pomoč pri iskanju ustrezne namestitve.
Odzivnost najemnikov neplačnikov narašča
»V zvezi s problematiko neplačevanja obveznosti iz naslova najemnega razmerja opažamo, da narašča odzivnost najemnikov neplačnikov, ki se na prejeti opomin odzovejo in poskušajo vsaj delno poravnati dolg ter se s tem izogniti pravdi na odpoved najemne pogodbe in posledično prisilni izpraznitvi stanovanja (deložaciji),« so nam pojasnili v Javnem medobčinskem stanovanjskem skladu Maribor.
Ker tudi v letošnjem letu na žalost ugotavljamo, da se zaradi slabih gospodarskih razmer, s katerimi je povezana visoka stopnja brezposelnosti, nadaljuje trend neplačevanja najemnin in ostalih stroškov iz naslova najemnega razmerja (obratovalnih stroškov, stroškov ogrevanja, elektrika itd.), pozivamo najemnike, ki se znajdejo v težkem finančnem položaju, da ne odlašajo in se še pravočasno po pomoč obrnejo na Center za socialno delo ter nevladne organizacije.
Problematiko deložacij sicer aktivno rešujejo v sodelovanju s Centrom za socialno delo in Društvom Kralji ulice. Najemnikom pred vložitvijo izvršbe omogočajo sklenitev dogovora o obročnem plačilu in jim predlagajo, da se po pomoč obrnejo še na nevladne organizacije: Karitas, Rdeči križ, Društvo prijateljev mladine Maribor, Zveza prijateljev mladine Maribor, Humanitarček, Up-ornik itd.
CSD obveščen nekaj tednov pred deložacijo
O deložaciji izvršitelji obvestijo Center za socialno delo nekje 30 do 45 dni pred deložacijo. Po prejetem obvestilu na CSD povabijo stranke z namenom, da jih informirajo o možnih oblikah pomoči, ki zajemajo finančno pomoč, kot je izredna denarna socialna pomoč, občinska pomoč in pomoč humanitarnih organizacij in pomoč pri iskanju stanovanja. V kolikor se še sami niso zglasili na občini oz. še niso podali vloge za neprofitno občinsko stanovanje, usmerijo na občino.
Odložitev izvršbe omejena na največ leto dni
Zoper najemnika, ki k poplačilu svojega dolga ne pristopi, so, kot pojasnijo, so v JMSS primorani ustrezno ukrepati. »Vložimo izvršilni predlog za plačilo neplačanih zapadlih obveznosti in tožbo na odpoved najemne pogodbe, v končni posledici sledi še vložitev izvršilnega predloga na izpraznitev stanovanja.«
V primeru poplačila celotnega dolga pred deložacijo pa se skladno s Splošnimi pogoji poslovanja JMSS Maribor izvršilni postopek ustavi in z najemnikom ponovno sklene najemna pogodba.
V Javnem medobčinskem stanovanjskem skladu Maribor so nam povedali tudi, da v kolikor najemnik delno poravna dolg, sodišču predlagajo odložitev izvršbe na izpraznitev nepremičnine, ki je zakonsko omejena na največ eno leto. »V primeru poplačila celotnega dolga pred deložacijo pa se skladno s Splošnimi pogoji poslovanja JMSS Maribor izvršilni postopek ustavi in z najemnikom ponovno sklene najemna pogodba.« Lani so tako sklenili 15 novih pogodb.
Terjatve do najemnikov v višini 1,8 milijonov evrov
JMSS Maribor sicer izkazuje terjatve do najemnikov v višini 1,8 milijon evrov. V ta znesek je zajet dolg aktivnih in neaktivnih najemnikov. »V terjatvah je zajeta še plačana subsidiarna odgovornost lastnika, torej dolgovani neporavnani stroški najemnika, ki jo je JMSS Maribor prevzel od upravnikov in ostalih dobaviteljev vezanih na najemno razmerje,« dodajo.
Okoli sto enot nezasedeni, 30-ih jih bodo prodali na javni dražbi
V lasti imajo okoli 2.040 enot. Od tega jih je cca. 1.920 zasedenih, 10 pripravljenih in rezerviranih za oddajo, 80 predvidenih za celovito in delno prenovo, ki se prenavljajo v skladu s potrjenim terminskim planom leta 2021 in se postopoma pripravljajo za ponovno oddajo ter 30 enot, od tega 16 posameznih stanovanj in 2 večstanovanjska objekta, ki so zaradi prevelikih ocenjenih investicijsko-vzdrževalnih stroškov predvidenih za prodajo na javni dražbi.
Nadalje v letu 2021 predvidevamo objavo razpisa za oddajo 5 stanovanj, namenjenih mladim in mladim družinam.
V oktobru 2020 so objavili javni razpis za oddajo v najem okvirno 50 sproščenih neprofitnih stanovanj, ki se bodo oddajala v letu 2021. »Nadalje v letu 2021 predvidevamo objavo razpisa za oddajo 5 stanovanj, namenjenih mladim in mladim družinam,« zaključijo.