Že v začetku leta se je začela prenova priljubljene Koče na Trikotni jasi. Lastnik Iztok Tomšič je kočo, ki je sicer stala že od leta 1900, zadnjih 25 let pa je v njej obratoval gostinski lokal, leta 2017 kupil iz stečajne mase Športnega centra Pohorje. Vse te mesece so intenzivno delali, da so postavili novo teraso in obnovili hišo. Nov lastnik je vložil več kot 50 tisočakov, še najmanj dodatnih 50 je bilo predvidenih za nadaljnje načrte. Z 12. julijem se je koča znova odprla.

Tomšič nam je povedal, da se je za obnovitev koče odločil z željo, da Mariborčanom ponudi mesto za sprostitev in otrokom mesto za igro. V prihodnosti ima še veliko načrtov. Želi si še razširiti ponudbo z različnimi prireditvami, koncerti, organiziranimi teki in pohodi, jogo na prostem in drugimi aktivnostmi.

Težave že pred odprtjem

Prve težave so se pojavile že pred odprtjem, saj je bila za inšpektorje sporna na novo izgrajena terasa, ki naj bi bila nekoliko prevelika. Ravno zaradi tega se je odprtje zamaknilo za nekaj časa. »Urejamo zadeve. Sestal se bom z inšpektorjem na UE. Stavba je ostala nespremenjena, je pa terasa malo večja, kar je problem. Če bo potrebno, bomo sporni del terase porušili, čeprav upamo, da do tega ne pride,« nam je tedaj dejal Tomšič.

V začetku septembra je inšpektor odredil rušenje celotnega objekta, za to je predvidenih šest mesecev. Kočo bi bilo tako potrebno porušiti do februarja 2021.

V začetku septembra je inšpektor odredil rušenje celotnega objekta, za to je predvidenih šest mesecev. Kočo bi bilo tako potrebno porušiti do februarja 2021. Odrejeno je bilo tudi prenehanje delovanja dejavnosti. Tomšič je vedel, da bo do tega prišlo, zato je pred časom že pričel z pridobivanjem potrebnih dokumentov. Odločil se je, da vrat lokala ne bo zaprl, saj je delo v koči vir preživetja več osebam.

Lokal nemoteno obratuje

Tomšič nam je povedal, da lokal tako nemoteno obratuje in da je zadeva še vedno v reševanju: »Dali smo pritožbo in sedaj lahko le čakamo na odgovor. Gradbeno dovoljenje je bilo vloženo že pred meseci. Tako da trenutno zadeva stoji, pričakujemo, da bomo več vedeli čez dva meseca, saj menim, da bomo v tem času že prejeli odgovor.«

»Prodajal se je le objekt brez zemljišča, zato smo dali tudi vlogo za odkup zemljišča. Zagotovo bo vse skupaj še trajalo nekaj časa. Želimo si le, da se vse uredi, zavedamo pa se kako nevoščljivi so nekateri ljudje.«

Zaveda se, da je zadeve vsekakor potrebno urediti. S situacijo je bil, kot je priznal, seznanjen že ob nakupu: »Prodajal se je le objekt brez zemljišča, zato smo dali tudi vlogo za odkup zemljišča. Zagotovo bo vse skupaj še trajalo nekaj časa. Želimo si le, da se vse uredi, zavedamo pa se kako nevoščljivi so nekateri ljudje.« Na mariborsko občino je poslal vlogo, s katero bi del zemljišča, spremenili v zazidljivo.

Inšpektor bo opravil nadaljnje inšpekcijske nadzore

Na Inšpektoratu so nam pojasni, da se upravni del inšpekcijskega postopka zaključi z izdajo odločbe, s katero inšpektor na podlagi svojih pristojnosti odredi ukrepe ter za njihovo izvršitev določi ustrezne roke: »Po izdaji odločbe inšpektor opravi nadaljnje kontrolne inšpekcijske nadzore, ko postanejo posamezne točke odločbe izvršljive. Če ugotovi, da odločba ni bila izvršena v predpisanem roku, inšpektor uvede izvršilni postopek oziroma sprejme naknadne ukrepe v skladu z zakonom.«

Na MO Maribor so dejali, da bo nov občinski prostorski načrt sprejet predvidoma prihodnje leto. Pobude za spremembo namenske rabe zemljišč v Mestni občini Maribor (MOM) se obravnavajo v postopku priprave občinskega prostorskega načrta (OPN). »Postopek priprave OPN se vodi po postopku, ki ga predpisuje področna zakonodaja. OPN ima dva glavna dela – strateški in izvedbeni. Vsebine so predmet usklajevanja z državnimi in lokalnimi nosilci urejanja prostora. V postopek se preko javne razgrnitve  vključuje tudi javnost. Dokument potrjuje mestni svet, v postopku z dvema branjema,« so razložili v občinski službi za odnose z javnostmi.

»Ljudje, ki hodimo gor, smo veseli, da je narejeno, kar je«

Rajko Kotnik, predsednik MČ Razvanje, nam je dejal: »Pred nekaj dnevi sem obiskal kočo in to kar sem videl, je super. Ampak ne morem podpirati nekih stvari, ki so nezakonite. In če se bodo gradbena dovoljenja pridobila, bo to enkratno. Nesprejemljivo pa se mi zdi, da bi se to rušilo.«

»Je pa koča zagotovo blazen doprinos kraju, Pohorju in Mariboru kot celoti. Zato se čudimo, da se je nekdo lotil reševanja težave na tak način, da odredi rušenje. Inšpekcijske službe so bile seznanjene leta in leta, da niso pridobljena vsa dovoljenja, da bi koča poslovala, pa je kljub temu delovala. «

Ob tem je dodal, da je nov lastnik po njegovem mnenju storil »kiks«, da stvari ni uredil prej. »Je pa koča zagotovo blazen doprinos kraju, Pohorju in Mariboru kot celoti. Zato se čudimo, da se je nekdo lotil reševanja težave na tak način, da odredi rušenje. Inšpekcijske službe so bile seznanjene leta in leta, da niso pridobljena vsa dovoljenja, da bi koča poslovala, pa je kljub temu delovala. Sedaj pa, ko je nekdo stvari postavil, kot je treba, se pojavi zahtevek za rušitev, to je absurdno.«

S peticijo proti rušitvi zbranih skoraj 2000 podpisov

Javnost se je na novico o odreditvi rušenja odzvala burno. Stekla je tudi peticija. »Ohranimo še tistih nekaj malenkosti, zaradi katerih se je vredno vračati na naše Pohorje. Ne dovolimo, da se prelepa koča na Trikotni jasi ruši,« se je glasil zapis avtorice peticije Proti rušenju koče na Trikotni jasi. V tem času je bilo zbranih skoraj 2000 podpisov.

»Žalostno, da se to dogaja v Sloveniji, in to za Pohorje, ki je turistična destinacija. Inšpekcija bo uničila celotno panogo gostinstvo in turizem. Sram jih naj bo, da gredo to delati podjetju, ki plačuje davke v državni proračun, da lahko država posluje naprej,« se je na zgodbo odzvala bralka Barbara.

»Žalostno, da se to dogaja v Sloveniji, in to za Pohorje, ki je turistična destinacija. Inšpekcija bo uničila celotno panogo gostinstvo in turizem. Sram jih naj bo, da gredo to delati podjetju, ki plačuje davke v državni proračun, da lahko država posluje naprej.«

Patricija pa je zapisala: »To je noro, koliko truda je bilo vloženega in denarja. Prej je stal dotrajan objekt, zdaj končno spet izgleda kot bi moralo, prav tako daje Pohorju nek nov pridih. Vsak se rad usede tam in ne moram verjeti, da se nekdo lahko gre tako »faušijo«. Tega pa res ne bomo pustili, da se to ruši.« Nad odločitvijo so besni številni drugi, ki so se takoj odzvali in dejali, da bodo podprli lastnika.

»Zakaj Maribor uničuje vse, kar je dobro«

Organiziran je bil tudi protest, a zbralo se je le nekaj pohodnikov. Organizatorka Erika Hercog je dejala: »Trikotne jase ne damo, komu gre zdaj v nos, da jo je malo obnovil pa naj mu pomaga do gradbenega. To se vse da urediti. Zakaj Maribor uničuje vse, kar je dobro.«