Maske ja, maske ne, maske škodijo, maske ščitijo … Dejstvo je, da so maske, če se z njimi strinjamo ali ne, postale del našega vsakdana. Z njimi so se ob začetku novega šolskega leta soočili tudi slovenski šolarji, ki jim mask v razredu sicer ni potrebno nositi, a so zato priporočene ali celo zahtevane v skupnih prostorih, ob mešanju z drugimi razredi, bližnjem stiku z učiteljem ali na avtobusu, na poti v šolo in obšolske aktivnosti. Do včeraj, ko je bila na 32. redni seji Vlade Republike Slovenije sprejeta odločitev, da so maske za učence od 7. razreda dalje, dijake, študente, učitelje in ostale zaposlene obvezne tudi med poukom. Za maske bi naj poskrbeli starši, ob tem pa so se pojavila vprašanja, kdo bo kril stroške družin, ki bodo morale ob vseh šolskih potrebščinah dokupiti še zaščitne maske.

Po slabem mesecu šolskih dni je tako »korona šola« že rutina, maske pa sprejete kot obvezen del vsebine šolske torbe. Čeprav jim tega ne bi bilo treba, pa so številne slovenske, pa tudi mariborske šole staršem priskočile na pomoč in za svoje učence, dijake in zaposlene priskrbele določeno število zaščitnih mask.

Mariborski šolarji – dobijo maske ali ne?

O tem, koliko mask in kakšne maske so nabavili ter kdo je nakup financiral, smo povprašali tudi več mariborskih osnovnih in srednjih šol, nevedoč, da bodo maske že tako kmalu za številne postale ne le priporočilo, ampak obveza.

Ravnateljica Srednje zdravstvene in kozmetične šole Maribor, Katja Rek pojasni, da je šola že 1. septembra vsem zaposlenim in dijakom predala dve dvoslojni pralni maske, ki jih je financirala sama. Darja Vrečko, z Osnovne šole Franceta Prešerna, pojasni, da šola zagotavlja higienske obrazne maske standarda GB/T32610-2016. »Učencem priporočamo, da si nabavijo pralne maske v izogib odpadkov, smo Ekošola,« pove. Maske sicer prispeva Civilna zaščita, dodatne pa šola plača iz lastnih materialnih sredstev. Na SERŠ so dobili 8800 mask, kar je pri količini dijakov in eni maski na dijaka dnevno zaloga za osem dni, medtem ko je šola zaposlenim nabavila po tri ali štiri pralne maske na učitelja, pojasnjuje tamkajšnja ravnateljica Irena Srša Žnidarič.

»Učencem priporočamo, da si nabavijo pralne maske v izogib odpadkov, smo Ekošola,« pove Darja Vrečko z Osnovne šole Franceta Prešerna.

Pralne maske so učiteljem zagotovili tudi na Osnovni šoli borcev za severno mejo, učencem pa je zalogo mask za enkratno uporabo priskrbela civilna zaščita. »Do sedaj so za en mesec maske za enkratno uporabo financirane s strani Uprave RS za zaščito in reševanje,« še povedo na OŠ borcev za severno mejo. Podobno je pralne maske dijakom in učiteljem priskrbela še II. gimnazija, maske pa je šola tudi sama financirala, pove ravnatelj Ivan Lorenčič.

Premik od mask za enkratno uporabo k pralnim maskam

»Šola trenutno zagotavlja maske za enkratno uporabo učencem in zaposlenim. Naročili smo že tudi pralne maske za zaposlene. Učence smo prosili, da si prinesejo svoje pralne maske, če jih imajo. Razmišljamo pa tudi o pralnih maskah za učence,« stanje v Osnovni šoli Ludvika Pliberška opisuje ravnateljica Lidija Todorovič: »Nekaj mask smo dobili od civilne zaščite, oddali smo zahtevke za dodatno financiranje, nekaj pa iz materialnih stroškov. Ni še natančno opredeljeno, koliko bo financirano in od koga.«

»Šola trenutno zagotavlja maske za enkratno uporabo učencem in zaposlenim. Naročili smo že tudi pralne maske za zaposlene. Učence smo prosili, da si prinesejo svoje pralne maske, če jih imajo. Razmišljamo pa tudi o pralnih maskah za učence.«

Direktor Tehniškega šolskega centra, Darko Kukovec pove, da šola maske zagotavlja vsem zaposlenim, učencem pa, skladno z navodili ministrstva, ne. »Kljub vsemu, pa dijakom, ki pridejo v šolo in nimajo maske, le to damo. Takšnih dijakov je zelo malo. Naši dijaki praviloma spoštujejo pravila in na hodnikih oziroma, ko jih združujemo iz različnih razredov, uporabljajo maske,« pojasnjuje Kukovec.

»Trudimo se in v največji meri spoštujemo varnostne ukrepe, vse pa izgubi na teži, ko vidim, da se dijaki pripeljejo v šolo na prenapolnjenih avtobusih, pogosto brez uporabe mask.«

Razloži, da lahko vsi zaposleni dnevno dobijo masko za enkratno uporabo, vsi pa so dobili tudi po dve pralni maski. »V vseh učilnicah in na hodnikih so na razpolago razkužila, v učilnicah in v sanitarijah pa seveda tudi milo. V učilnicah, kjer se dijaki menjajo (trudimo se, da je tega čim manj, je pa v strokovnih učilnicah) so na razpolago tudi razkužila za pohištvo, tako da za vsako menjavo učilnico prezračimo in razkužimo mize, stikala, kljuke,… Čistilni servis neprestano razkužuje kljuke, stikala, mize v jedilnici, garderobe v telovadnici,…,« pojasni Kukovec ter doda, da šola vsa zaščitna sredstva zagotavlja iz lastnih sredstev. »Trudimo se in v največji meri spoštujemo varnostne ukrepe, vse pa izgubi na teži, ko vidim, da se dijaki pripeljejo v šolo na prenapolnjenih avtobusih, pogosto brez uporabe mask,« še pripomni.

Pralno, bolj eko

Kot je mogoče opaziti, se šole bolj nagibajo v smer nabave pralnih mask, ki so sicer nekoliko dražje od teh za enkratno uporabo, a so dolgoročno gledano ugodnejše, veliko bolj trajnostne in vsekakor bolj prijazne okolju. Prva okoljska poročila po umiranju pandemije koronavirusa namreč opozarjajo, da je v oceanih mogoče najti zaskrbljujoče število rabljenih zaščitnih mask za enkratno uporabo, kar ogroža že tako kritično stanje naših morij.

Varaždinska občina je za kar 1870 dijakov, 1916 osnovnošolcev in 583 uslužbencev nabavila pralne maske, ki jih je pomagal financirati lokalni štab civilne zaščite.

Podoben primer dobre prakse prihaja tudi od naših sosedov, kjer je šolarjem in učiteljem maske zagotovila občina. Varaždinska občina je namreč za kar 1870 dijakov, 1916 osnovnošolcev in 583 uslužbencev nabavila pralne maske, ki jih je pomagal financirati lokalni štab civilne zaščite.

Misija: maske

Priročnik Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s covid-19 nošnje mask večinoma ne predvideva, a se lahko situacija ob slabši epidemiološki sliki, kot jo imamo v Sloveniji trenutno, spremeni. »V učilnici, kjer so navzoči le učenci enega razreda, za učence ni potrebna uporaba mask,« je navedeno, medtem ko učitelji in drugi strokovni delavci v učilnici uporabljajo maske le v primeru, ko ni zagotovljena ustrezna razdalja, torej minimalno 1,5 metra. Z včerajšnjo uredbo to več ne velja, saj so maske tudi med poukom obvezne za učence od 7. razreda dalje, dijake, študente, učitelje in vse zaposlene.

Priporočila za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2, ki so izhodišče za tedensko posodabljanje priporočil, so dostopna na naslednji povezavi. Včerajšnje odločitve Vlade o nošnji mask lahko najdete s klikom na naslednjo povezavo.

Priporočila za uporabo zaščitnih mask tedensko izdaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. NIJZ tako za učence, ki obiskujejo razrede nižje od 7., v učilnicah mask ne predvideva, medtem ko njihovo uporabo priporoča v skupnih prostorih. »Pri uporabi mask je treba upoštevati pravilno namestitev in odstranitev maske ter upoštevati načelo nedotikanja maske med nošenjem,« še opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

NIJZ posodobljena priporočila glede uporabe mask objavi vsak petek, ta pa zatem veljajo v prihajajočem tednu od ponedeljka do nedelje. Priporočila za uporabo mask v času širjenja okužbe s SARS-CoV-2, ki so izhodišče za tedensko posodabljanje priporočil, so dostopna na naslednji povezavi.