V Mariboru je bil pred tremi leti na tem mestu ustanovljen Mednarodni raziskovalni center – muzej druge svetovne vojne, s čimer je ideja o vzpostavitvi znanstveno-raziskovalnega in spominskega centra v objektu nekdanjega taborišča za sovjetske vojne ujetnike v mestni četrti Melje korak bližje uresničitvi. Kdaj bi muzej dejansko lahko zaživel, pa še vedno ni znano.

Želijo dolgoročen najemni odnos

Stavbo, ki je več kot sedemdeset let propadala, je Mestna občina Maribor poleti odkupila in jo predala ruski strani, ki ima zdaj nalogo, da v njej vzpostavi načrtovani muzej. V ta namen je bilo potrebno ustanoviti javni zavod, ki bo lahko vodil uradne postopke in zbiral denar, saj nameravajo muzej vzpostaviti zgolj z donacijami.

Na pogovorih konec meseca v Moskvi bomo urejevali odnose za celovito obnovo te stavbe, kajti zamenjati je treba poleg nekaterih obstoječih salonov za posamezne razstave tudi streho, tla v prvem nadstropju, da bo lahko nudil dodatnih 700 do 800 kvadratnih metrov novih razstavnih površin, nov vhod s stopniščem, možnost dostopa za invalide, nov podest z ograjami ob ogledu vagona, ureditev okolja in podobno.

MRC je neprofitni zavod, ki je financiran s strani ruske federacije oziroma ministrstva za kulturo. Na pogovorih konec meseca v Moskvi bomo urejevali odnose za celovito obnovo te stavbe, kajti zamenjati je treba poleg nekaterih obstoječih salonov za posamezne razstave tudi streho, tla v prvem nadstropju, da bo lahko nudil dodatnih 700 do 800 kvadratnih metrov novih razstavnih površin, nov vhod s stopniščem, možnost dostopa za invalide, nov podest z ograjami ob ogledu vagona, ureditev okolja in podobno,” je pojasnil lokalni koordinator projekta Janez Ujčič.

Ruska stran je vložila več kot 800 tisoč evrov v to, kar vidimo danes. Z njihovo pomočjo smo organizirali osem oziroma devet konferenc, štiri oziroma pet razstav. Naša želja pa je ta, da letos odpremo deloma muzej in prostore za javnost v skladu z zakonskimi določili, ki jih moramo upoštevati in da imamo končno sklenjen dolgoročni najemni odnos z mariborsko občino, ki ima v zadnjem času velik posluh za naše načrte in mednarodno dejavnost.

Idejno zasnovo za projekt so že izdelali v podjetju Spring, a celotna obnova naj bi trajala še vsaj dve ali tri leta, je dejal Ujčič. “Ruska stran je vložila več kot 800 tisoč evrov v to, kar vidimo danes. Z njihovo pomočjo smo organizirali osem oziroma devet konferenc, štiri oziroma pet razstav. Naša želja pa je ta, da letos odpremo deloma muzej in prostore za javnost v skladu z zakonskimi določili, ki jih moramo upoštevati in da imamo končno sklenjen dolgoročni najemni odnos z mariborsko občino, ki ima v zadnjem času velik posluh za naše načrte in mednarodno dejavnost,” je dejal Ujčič.

V MRC si obenem želijo, da bi imela občina tudi posluh za višino najemnine po simbolni ceni. “Po zadnjih kontaktih z mariborsko občino smo prepričani, da smo skupaj na pravi poti in da bo projekt prinesel dobro mestu v smislu evropske in druge pozornosti,” dodaja Ujčič. Ocenjena vrednost projekta se tako iz leta v leto znižuje, a potreben bo še vsaj milijon evrov ob letnih sredstvih za vsebinske programe muzeja.

Preteklo nedeljo, 9. maja, pa je bila ob dnevu zmage odprta še nova razstava z naslovom Kronike vojne, ki jo je v manjšem krogu povabljenih odprl veleposlanik ruske federacije, Timur Eyvazov. Razstava prikazuje reprodukcije ruskih umetnikov na temo druge svetovne vojne, ustvarjenih med vojno in po njej.

Pred letom dni so v Melju postavili tri razstave, a jih zaradi epidemije še niso dali na ogled splošni javnosti. Glavna razstava prikazuje fotografije oziroma kartoteke sovjetskih vojnih ujetnikov, ki so v nemogočih razmerah množično umirali, ta razstava pa se bo maja letos selila tudi v Moskvo v Muzej zmage. Preteklo nedeljo, 9. maja, pa je bila ob dnevu zmage odprta še nova razstava z naslovom Kronike vojne, ki jo je v manjšem krogu povabljenih odprl veleposlanik ruske federacije, Timur Eyvazov. Razstava prikazuje reprodukcije ruskih umetnikov na temo druge svetovne vojne, ustvarjenih med vojno in po njej.