15. oktobra se je v veterinarskih ambulantah v Podravju in okolici začela akcija sterilizacij in kastracij lastniških psov in mačk. Vse do 15. decembra veterinarske organizacije v Mariboru, Lenartu, Lovrencu na Pohorju, Dupleku, Staršah, Račah, na Ptuju, Radljah ob Dravi, Slovenskih Konjicah, Slovenski Bistrici, … nudijo 20-odsotni popust pri ceni obeh storitev, ki sta pomembni za zdravje živali, pozitivno vplivata na njihovo vedenje, predvsem pa preprečujeta nepotrebno trpljenje. Glavni namen akcije, ki jo vodi Društvo za zaščito živali Maribor, je preprečiti nezaželeno razmnoževanje, ki vodi v nekontrolirana legla mladičev.

V lovrenški veterinarski ambulanti letno opravijo okoli 150 sterilizacij in kastracij

Tudi letos je k omenjeni akciji pristopila Veterinarska ambulanta NemoVet iz Lovrenca na Pohorju. Matevž Šumer, dr. vet. med., nam je povedal, da so se akciji pridružili, ker želijo spodbuditi lastnike psov in mačk, da se odločijo za te posege, s katerimi zmanjšamo število nezaželenih mladičev. V okviru lanske akcije so v njihovi ambulanti opravili okoli 80 sterilizacij in kastracij. Letno sicer opravijo okoli 150 tovrstnih posegov. “Za posege se je potrebno najprej naročiti po telefonu, elektronski pošti ali v ambulanti. Pred posegom žival klinično pregledamo, saj mora biti popolnoma zdrava. Po približno dveh urah je žival budna in skrbniki lahko pridejo po njo. Ob tem dobijo tudi napotke za pooperativno nego doma. Okvirna cena sterilizacije muce je 70 evrov, za kastracijo mačka pa okoli 45. Za pse se cena razlikuje glede na težo.”

Nekateri mladiče še vedno nehumano pobijajo

Šumer še dodaja, da se z nezaželenimi mladiči srečujejo tudi v občini Lovrenc na Pohorju. V sodelovanju z Občino poskušajo čim uspešneje kontrolirati situacijo glede prostoživečih mačk. “Za prostoživeče mačke imamo z Občino Lovrenc na Pohorju sklenjen dogovor, da delno ali popolnoma krije stroške sterilizacij oziroma kastracij in druge zdravstvene nege, če je to potrebno. Ker oboji želimo, da bi se tudi za te živali poskrbelo, nudimo Občini skozi celo leto prilagojene cene za tovrstne posege. Za prostoživeče mačke sicer najbolje poskrbijo zavetišča, saj imajo opremo in prostore, ki jim nudijo najboljše pogoje.”

Žal se še vedno dogaja, da ljudje mladiče nehumano pobijajo, predvsem mačje mladiče. “Ravno pred dobrim letom so na Občino prinesli štiri mačje mladiče, stare okoli dva tedna. Z Občine so nas o tem takoj obvestili, živali pa so pristale v naši ambulanti. Negovali smo jih praktično 24 ur na dan, ko so bili dovolj stari, pa so šli v posvojitev in sedaj imajo krasne domove. Ob tem gre zahvala tudi Občini Lovrenc na Pohorju, ki je pokrila vse stroške za veterinarsko oskrbo in hrano za mladiče,” pravi Šumer.

Pomembno je, da poseg opravimo tudi pri mačkih

In kako pravilno ravnamo v primeru nezaželenih mladičev? Najpomembneje  je, da poskrbimo, da imajo mladiči, kot tudi njihova mama, mirno in varno zavetje, hrano in vodo. Če imamo pogoje, lahko to nudimo sami. Če teh pogojev ni oziroma so mačke prostoživeče, torej brez skrbnika, se vedno lahko obrnemo na zavetišča ali razna društva, ki bodo poskrbela za njih. Takoj, ko je mogoče, pa opravimo sterilizacijo oz. kastracijo, da preprečimo nadaljnjo razmnoževanje. “Nekatere mačke je nemogoče ujeti in poskrbeti za njihovo sterilizacijo. Mački to izkoriščajo v svoj prid za razmnoževanje, zato je pomembno, da tudi moške živali kastriramo. Tudi v populaciji mačk obstajajo spolno prenosljive bolezni in da bi preprečili njihovo širjenje, je najpomembnejši ukrep kastracija. Pri kastriranih mačkih tudi ni več toliko ˝bojev za samico˝, tako da je manj ugriznih ran, ognojkov, prask, … Lahko bi rekli, da imajo, kar se tega tiče, bolj zdravo življenje.”

Veterinarska ambulanta NemoVet Lovrenc na Pohorju deluje od leta 2007. Gre za majhno ambulanto, ki pokrije potrebe kraja in okolice. Trenutno zaposluje dva veterinarja. Ukvarjajo se predvsem s preventivnimi posegi, interno medicino, osnovno krvno diagnostiko, mehko kirurgijo in zdravljenjem velikih živali na terenu. Vsaki živali se maksimalno posvetijo in ji nudijo oskrbo, ki si jo zasluži. Pravijo, da z veseljem opravljajo svoj poklic, največje darilo, ki ga lahko dobijo v zameno, pa je nasmeh in zadovoljstvo strank in njihovih živali.