Dolžnost lastnikov psov je, da z javnih površin odstranijo iztrebke svojih psov, a nekateri tega ne storijo. Velikokrat se pretvarjajo, da svojega psa niso opazili opraviti potrebe ali pa se delajo, da iščejo vrečko v žepu in s telesno mimiko nakažejo kako so zgroženi, ker so jo pozabili doma.
V Mariboru 140 košev za pasje iztrebke
Tudi v Mariboru je poskrbljeno za koše, namenjene pasjim iztrebkom. Ti se nahajajo na 140-ih lokacijah, ki jih na pobudo občanov in glede na priljubljenost posameznih sprehajalnih poti, izbere Urad za komunalo MO Maribor. »Od leta 2014 smo postavili 30 novih pasjih košev, tako da lahko rečemo, da jih na leto postavimo okoli 15 novih. Kje jih bomo nameščali v prihodnje, je težko napovedati,« povedo na mariborski Snagi, ki je zadolžena za omenjene koše.
Vrečke porabijo za druge stvari
Pasje koše redno praznijo in v nastavke nameščajo nove kolute vrečk, te pa sprehajalci psov pogosto zlorabljajo, kar pomeni, da iz nastavkov poberejo vse vrečke ter jih uporabijo za druge namene kot pobiranje pasjih iztrebkov. Sicer opažajo, da sprehajalci v veliki meri koše redno uporabljajo. Letno je za vzdrževanje košev namenjenih 5.000 evrov.
Pasje iztrebke lahko odvržete tudi v koše za ostale odpadke
Na Snagi se zavedajo, da pasji koši niso zmeraj postavljeni tam, kjer bi lastniki to želeli. Zato bi želeli opozoriti, da lahko vrečke s pasjimi iztrebki odvržete tudi v navadne koše za odpadke, ki so nameščeni na javnih površinah v Mestni občini Maribor, česar se občani pogosto ne zavedajo.
Kultura pobiranja pasjih iztrebkov slabo razvita
Opažajo tudi, da je kultura pobiranja pasjih iztrebkov v urbanih okoljih še zmeraj slabo razvita, kar pomeni, da številni lastniki še zmeraj ne pobirajo iztrebkov svojih psov. Glede na to, da jim je na voljo vsa potrebna infrastruktura, vključno z vrečkami, kar je v Mariboru dodatni nadstandard, ki ga v marsikaterem drugem večjem mestu v Sloveniji in Evropi ni, težko razumemo, zakaj je tako težko za svojim psom ustrezno počistiti.