Kot smo že poročali, so mariborski policisti obravnavali dva primera prodaje vstopnic za tekme Lige prvakov, kjer sta prodajalca ostala brez kart, obenem pa je zaradi tega prišlo tudi do fizičnih poškodb. V teh dneh so se na različnih spletnih straneh pojavili tudi številni oglasi, kjer prodajalci ponujajo vstopnice po zasoljenih cenah. Na Finančno upravo Republike Slovenije smo se obrnili po pojasnila, kdaj je prodaja vstopnic na tak način sploh dovoljena in kako izvajajo nadzor nad prepovedano preprodajo.

“Najprej bi želeli poudariti, da če fizična oseba kupi vstopnico z namenom ogleda tekme, potem pa to vstopnico proda naprej zato, ker si tekme ne more ogledati, zadeva z davčnega vidika ni sporna. Če pa fizična oseba nakupi vstopnice z namenom preprodaje oz. zaslužka, potem pa je zadeva z davčnega vidika vsekakor sporna,” so pojasnili.

Če se ustvarja dohodek, mora biti plačan davek

Prodaja je tako sporna z vidika ali gre za opravljanje dejavnosti oziroma dela na črno. Lahko bi šlo za zaposlovanje na črno, odvisno na kakšni podlagi se opravlja nakup, prodaja, preprodaja in v kakšnem razmerju sta prodajalec in kupec. Davčno vprašanje je, ali s preprodajo vstopnic oseba ustvari dohodek, od katerega mora biti plačan ustrezen davek (kateri davek je odvisno od posameznega primera – ali opravlja dela v odvisnem delovnem, civilnem pogodbenem razmerju ali kateri drugi obliki legalnega dela v imenu nekoga drugega, ali kot fizična oseba ali kot opravljanje dejavnosti), so pojasnili.

“V kolikor posameznik v svojem imenu in za svoj račun kupi več vstopnic z namenom preprodaje in ustvarjanja dobička bi šlo za opravljanje dejavnosti.  Fizična oseba, ki nastopa na trgu s pridobitnim namenom, če ne opravlja dela v odvisnem delovnem, civilnem pogodbenem razmerju ali kateri drugi obliki legalnega dela, mora dejavnost ustrezno registrirati. Če posameznik dejavnosti ne bi imel registrirane, bi opravljal delo na črno,” še dodajajo.

Od 1000 do 7000 evrov globe

Obenem bi v takih primerih lahko šlo tudi za zaposlovanje na črno, če bi posameznik prodajal vstopnice za delodajalca oz. bi kupil in (ali) preprodajal vstopnice za naročnika, pa ne bi imel za delo ustrezne pravne podlage. V takem primeru je predpisana globa tako za osebo, ki opravlja delo brez ustrezne pravne podlage, kakor za delodajalca.

“Ali fizična oseba s tem, ko prodaja vstopnice, dejansko opravlja dejavnost je zato potrebno presojati v vsakem primeru posebej ob upoštevanju vseh dejstev in okoliščin,” pojasnjujejo.

Z globo od 1.000 do 7.000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, kadar opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakoni. Če kupec ve, da prodajalec opravlja delo na črno, mu z nakupom omogoča delo na črno, ki je po Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno) tudi lahko sankcionirano.