Prodaja priljubljenega mariborskega lokala Tildo’s je prestavljena. Dogodki povezani s prodajo, ki jo na Okrajnem sodišču v Mariboru vodi sodnica Bibijana Šilc so po aferi z založenimi oporokami in milijonsko škodo, ki jo je državi povzročil pravobranilec Lucijan Bembič, nov dokaz, da je v slovenskem pravosodju nekaj hudo narobe.

Eni niso obveščali, drugi niso opazil

V začetku meseca smo poročali, da bo na javni dražbi 28. oktobra mogoče kupiti kultni lokal na Slomškovem trgu, ker je njegov lastnik Matija Vogrinec, sin mariborskega smučarskega funkcionarja Toneta Vogrinca zabredel v velike dolgove. Iz objave, ki smo jo opazili na spletni strani sodišča, namreč izhaja, da Vogrinec državi, torej davkoplačevalcem, dolguje več kot 150 tisoč evrov s pripadki.

Sodišče je dražbo preklicalo

Da je zanimanje za lokal, ki ga sodišče prodaja po izklicni ceni 77 tisočakov veliko, je pričal tudi izjemno velik obisk članka. A nas je presenetilo sodišče, saj so dražbo preklicali. Ko smo želeli izvedeti, kaj se je zgodilo, pa smo naleteli na bizarna pojasnila sodišča in pravobraniltva, ki kot državni odvetnik v tovrstnih primerih zastopa državo.

Predsednica mariborskega okrožnega sodišča Alenka Zadravec nam je namreč pojasnila, da je dražba preklicana, »ker odredbe o prodaji na I. javni dražbi, razpisane za dne 28. 10. 2016 niso prejele osebe v skladu z določbo sedmega odstavka 181. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju.« Da gre za nedopustno slabo komunikacijo med slovenskimi pravosodnimi organi pa smo ugotovili, ko smo prejeli odgovor državnega pravobranilstva, kjer so priznali, da so oni tisti, ki niso vedeli za dražbo: »Državno pravobranilstvo ni prejelo obvestila, da bi bila razpisana dražba.« To so nam odgovorili iz Ljubljane, s Ptuja, ki vodi konkretno zadevo, pa pojasnila sploh nismo prejeli. 

Minister Klemenčič pa nič

Ker je Slovenija že leta neslavna rekorderka v dolžini sodnih postopkov, zaradi česar iz naše države bežijo tudi tuji investitorji, smo zadevo predstvili tudi pravosodnemu ministrstvu, ki ga vodi Goran Klemenčič. Ker je upnik v zadevi država in glede na izkazane težave, ki smo jim na primeru oporok priča v zadnjih dneh smo jim pojsnili, da nas skrbi javni interes davkoplačevalcev.

Vprašali smo, kako je mogoče, da državno pravobranilstvo ni seznanjeno s potekom postopka in kako je mogoče, da pravobranilstvo ne prejema sklepov sodišča, ki so sicer javno objavljeni. Pa tudi, ali je takšna komunikacija običajna praksa in seveda, ali bo ministrstvo za pravosodje kakor koli ukrepalo. A je minister Klemenčič očitno zadovoljen z ustrojem, za delovenje katerega je objektivno odgovoren, saj so nam iz njegovega kabineta odgvrnili le: »Za odgovore vaša vprašanja so načeloma pristojni na državnem pravobranilstvu, ki je avtonomen državni organ.« Pravijo, da ministrstvo s konkretnim primerom ni seznanjeno in da nimajo vpogleda v pravobranilske ali sodne spise.

Pa še informacija za vse, ki se zanimate za nakup kultnega lokala. Zadravčeva sporoča, da je dražba ponovno razpisana za 15. november.

Kar je objavljeno tudi na spletni strani sodišča.