Ozrite se. Ste prepričani, da vas ne zasleduje detektiv? Mogoče ga je naročil vaš partner, mogoče šef. Vedno več posameznikov in podjetij namreč zahteva detektivske storitve, pomoč detektiva pa pogosteje poiščejo ženske, opaža Bernarda Škrabar – ženska, ki se s preiskovanjem ukvarja že deset let in je ena izmed petnajstih slovenskih detektivk: “V večini primerov se na koncu tudi v resnici izkaže, da ima partner ljubimca oziroma ljubimko.” Opaža, da je intuicija žensk je zelo dobro razvita, tudi zato so po njenih besedah boljše detektivke kot moški.
Čakanje po več ur na mrazu in vročini
Detektivka, ki s Fakulteto za varnostne vede v Mariboru sodeluje na področju usposabljanja varnostnikov v projektu v projektu vseživljenjskega učenja, pravi, da je detektivsko delo izjemno zahtevno, a niti približno tako “filmsko”, kot si marsikdo predstavlja: “Ko nekoga zasledujemo, na primer, velikokrat nekje čakamo tudi po več ur, tako v mrazu kot tudi v vročini, potem pa je na voljo le nekaj sekund, da narediš dovolj dobro fotografijo, ki bo veljala kot dokazno gradivo.”
Kraje v podjetjih, bolniške odsotnosti in vinjenost na delovnem mestu
Dober detektiv mora imeti specifična znanja in veščine. Poleg žensk, ki želijo zasledovanje moškega zaradi suma varanja, detektivi namreč najpogosteje preiskujejo notranje kraje v podjetjih, bolniške odsotnosti in vinjenost na delovnem mestu. “V Sloveniji je namreč vsak dan 34.000 ljudi na dopustu. Nočejo delati, ne dobijo dopusta, izkoriščajo bolniške. To v podjetjih nadzorujejo tudi kontrolorji ZZZS, ampak neučinkovito, saj se s tem trenutno v Sloveniji ukvarjata samo dve osebi,” pojasnjuje Škrabarova in dodaja, da bolniška odsotnost do enega meseca stane podjetje eno plačo in pol.
Delavci kradejo od bombonov do kovin
Podjetja velikokrat najamejo detektive tudi zaradi delavcev, ki jih sumijo kraje – od bombonov, pisarniškega materiala do kovin. Bernarda Škrabar pravi, da imajo delavci, ki so vsak dan osem ur v proizvodnji, čas premisliti, kaj lahko ukradejo, kako lahko to naredijo in kje so pomanjkljivosti v podjetju: “Imeli smo primer, ko je delavec kradel kovine v vrednosti 50.000 evrov. Podjetje ga je zaposlilo, ne da bi vedelo, da ima kriminalno kartoteko.” Po njenih besedah sicer kradejo manj izobraženi delavci v večjih podjetjih.
Prisluškovanje? Gospa, ne bo šlo.
A eno najbolj bizarnih zahtev je dobila od prevarane žene. Želela je prisluškovanje: “Preprosto je rekla, da za štirinajst dni naroča prisluškovanje mobilnemu telefonu svojega moža. Ko sem ji pojasnila, da je to nezakonito in da ji noben detektiv tega ne more in ne sme narediti, se je malce razburila, češ kakšna detektivska agencija da smo, a se je na koncu sprijaznila, da bo njena zahteva ostala neizpolnjena,” nam zaupa “slovenska terminatorka”. Ta vzdevek se je Bernarde namreč prijel v medijih.
Lokalno