Slovenskobistriška skupina Impol, ki se ukvarja s predelavo aluminija, je nedavno pridobila certifikat, s katerim izkazuje skladnost z mednarodno priznanim standardom kakovosti za letalsko industrijo. Kot so pojasnili v družbi, jim to omogoča vstop na nove trge. Priprave za pridobitev certifikata so potekale vse od decembra 2017.
Spomladi prve zunanje presoje
V začetku lanskega leta so začeli sodelovati s cerifikacijsko hišo DQS oziroma njeno podružnico v Zagrebu, spomladi pa so že potekale prve zunanje presoje. Med drugim so presojali izpolnjevanje zahtev vseh točk standarda, razen razvoja izdelkov, saj to počnejo v sodelovanju s kupcem. Posebno pozornost so namenili obvladovanju merilne opreme, ki jo uporabljajo za izdelke namenjene letalski industriji.
Prepoznani v informacijskem sistemu
Kot pojasnjujejo v Impolu, se jim s pridobitvijo certifikata odpirajo priložnosti za prodor na zahtevno tržišče visokokakovostnih izdelkov, ob tem pa pridobljen certifikat vpliva na ugled podjetja. Kot nosilec certifikata so namreč zdaj prepoznani v informacijskem sistemu Oasis, kjer so potencialnim kupcem na voljo vse informacije o njihovem certificiranem proizvodnem programu. Vsi proizvajalci v letalski industriji in vsi njihovi dobavitelji morajo delovati v skladu z zahtevami standarda EN 9100 in skladnost z zahtevami standarda potrditi s certifikatom, ki ga izda presojevalska hiša. Nekateri izdelki Impola so sicer že zdaj bili namenjeni tudi letalski industriji, vendar kupci še niso postavljali tako strogih zahtev.
Eden največjih slovenskih izvoznikov
Skupina Impol ima sicer skupaj z novoustanovljeno družbo Impol FinAl dovolj potenciala in zmogljivosti, da na trg letalske industrije plasira nove izdelke z večjo dodano vrednostjo, še dodajajo v skupini. Že zdaj so eden največjih slovenskih izvoznikov. Samo lani so vrednost izvoza v primerjavi z letom prej povečali za 16 odstotkov in s prodajo na tuje trge ustvarili 94 odstotkov prihodkov. Skupna vrednost izvoza je znašala 728 milijonov evrov, od tega so samo v države Evropske unije prodali za 614 milijonov evrov izdelkov, izvoz v ostale evropske države pa je znašal 50 milijonov evrov. Na ostale celine so izvozili blago v vrednosti 64 milijonov evrov. sicer pa so prisotni v 50 različnih držav. Med njimi je najpomembnejši nemški trg, kjer ustvarijo skoraj tretjino vse prodaje.
V letu 2019 v Impolu načrtujejo še devet odstotkov večjo prodajo v tujini, ki naj bi ob koncu leta znašala 795 milijonov evrov.