Po sprejetju odločitve o novem strokovnem direktorju Matjažu Vogrinu so se člani sveta zavoda UKC na seji posvetili razpravi o poslovanju UKC Maribor v lanskem letu, ki kaže 3,9 milijona evrov izgube. Če ne bi bilo interventnega zakona za zagotovitev finančne stabilnosti bolnišnic, bi ta izguba dosegla 9,5 milijona evrov.
Kljub številnim kritikam, med drugim zaradi počasnega izvajanja sanacijskih ukrepov in nujnih investicij, je svet zavoda na koncu poročilo z večino glasov sprejel. Ob tem je ponovno pozval vodstvo UKC Maribor, naj intenzivira izvajanje potrebnih sanacijskih ukrepov.
Računskemu sodišču pa bodo predlagali, da preveri prakso nabave medicinske opreme in materiala v UKC Maribor v zadnjih petih letih. Pri tem so namreč ugotovili številne nejasnosti. Lani je bilo na primer velikokrat naročenega mnogo manj določenega materiala, kot pa ga je bilo na koncu nabavljenega.
Upajo, da bodo domači specializanti ostali doma
Odprto ostaja tudi vprašanje anesteziologije. Potem ko je konec februarja potekla sporna pogodba z Inštitutom za raziskave v medicini, ki opredeljuje sodelovanje hrvaških anesteziologov v UKC Maribor, bodo ti prihajali na pomoč le še do konca letošnjega poletja. Kot so za STA pojasnili v kliničnem centru, je bilo od februarja 2016 do 28. februarja letos izvedenih 1843 takšnih prihodov (po 12 ur dela), kar je UKC Maribor stalo nekaj več kot 2,3 milijona evrov.
Po poletju bodo morali nemoten potek operacij zagotavljati sami. “Čakamo na domače specializante, da opravijo specialistični izpit (v upanju, da se po končanem izpitu odločijo ostati v ustanovi). Nekaj tujcev imamo v uvajalnem obdobju za priznanje poklicne kvalifikacije. Iščemo tudi možnosti, kako stimulirati domače specialiste, da njihov izpad iz naslova zagotavljanja 24-urne službe ne bi v takšni meri vplival na njihovo prisotnost v rednem delovnem času. Prehodno bodo, v sicer omejenem obsegu ob zakonskih omejitvah, sodelovali kolegi iz Ljubljane,” pojasnjujejo v UKC Maribor.
STA