Seja sveta zavoda je bila sklicana po tistem, ko je bila objavljena napoved javne dražbe za prodajo stavbne pravice na zemljiščih ob UKC Maribor, kjer je zasebnik pred leti zgradil garažno hišo. Dražba je bila medtem že preklicana, a so člani sveta zavoda kljub temu opravili razpravo o tej temi, zaradi katere bi lahko kliničnemu centru po lanskem pisanju medijev grozilo plačilo več milijonov evrov.
UKC Maribor leta 2005 ni imel denarja za gradnjo garažnih hiš
Stavbno pravico za omenjena zemljišča je UKC Maribor leta 2005 za 33 let predal gradbeni družbi Nivo Celje v zameno za izgradnjo garažne hiše, saj UKC Maribor takrat ni imel denarja za izgradnjo garažnih hiš. Pozneje je Nivo stavbno pravico prenesel na svojo hčerinsko družbo Radok, ta pa je nato zgradbe na zemljiščih obremenila s posojili. Klinični center je za to izvedel šele leta 2014, ko je Nivo pristal v stečaju. Dražba je bila razpisana septembra letos v izvršilni zadevi treh bank Unicredit, Hypo Alpe Adria in Nova KBM proti Radoku in sedanjemu upravniku garažne hiše GH Park zaradi izterjave dolga v višini 14 milijonov evrov.
Svet zavoda čaka na mnenje ministrstva za zdravje
Svetu zavoda se je ob tem postavilo vprašanje, kakšne posledice bi lahko zaradi tega utrpel UKC Maribor. Za mnenje so zaprosili tudi ministrstvo za zdravje, ki je po besedah predsednika sveta zavoda Ljuba Germiča napovedalo odgovor v roku 15 dni. “Postavlja se vprašanje, ali se s prodajo na dražbi ohranja pravica, da po preteku 33 let tako zemljišča kot zgrajeni objekt na njih preidejo v last UKC Maribor,” je povedal za STA.
Upravljalec garaže plačuje nizko nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča
Kot kaže, je bila pogodba iz leta 2005 podpisana brez ustreznih varovalk za UKC Maribor. Takrat je klinični center vodil Gregor Pivec, skrbnik te pogodbe pa je bil njegov pomočnik za nabavo Peter Weissensteiner. Pravni oddelek UKC Maribor je zanjo izvedel šele leta 2014, svet zavoda pa šele lani, ko je o tem pisal časnik Večer.
“Zadeva zagotovo smrdi,” je ocenil član sveta zavoda Vilibald Premzl ter spomnil na visoke cene parkiranja v tej garaži in po drugi strani nizko določeno nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, ki ga plačuje upravljalec garaže.
Lastnik zemljišč je sedaj država
Člani sveta zavoda so menili, da bi vodstvo UKC Maribor moralo v tem primeru odločneje ukrepati. “Ni res, da smo pasivni,” je odgovoril sedanji direktor Vojko Flis. Pojasnil je, da je njegov predhodnik Janez Lavre spomladi letos uredil vpis omenjenih zemljišč v državno lastnino, kar sicer zakonodaja nalaga že 20 let. “Lastnik zemljišč je zdaj država, mi pa nismo več stranka v postopku. V tem trenutku pravno-formalno ne moremo več ničesar napraviti,” je dodal.
Mnenja pravnikov so o zadevi zelo različna
Tako naj bi mu zadevo tolmačili tudi na ministrstvu za zdravje, člani sveta zavoda pa se s tem niso strinjali, ampak so ocenili, da se želi UKC Maribor le otresti odgovornosti. “Dolga leta niste mogli vknjižiti teh zemljišč, zdaj, ko se je zakompliciralo, pa se je dalo to čudežno takoj urediti. Iluzorno je pričakovati, da vas bo zdaj rešila država,” je dejal član sveta zavoda Mirko Stopar.
Vodstvu UKC Maribor je svet zavoda naložil, da naredi vse, kar je v njegovi moči, v zvezi s to zadevo. Točno, kakšne ukrepe bi bilo treba sprejeti, pa bodo odločali, ko bodo prejeli mnenje ministrstva. “Mnenja pravnikov so zelo različna in dokler ne dobimo mnenja, s katerim res lahko gremo naprej, težko delamo kakšne nadaljnje korake, še posebej po toliko letih,” se je strinjal tudi Flis.
STA