Povsod po Sloveniji so na predvečer mednarodnega praznika dela drevi zagoreli številni manjši in večji kresovi. Kljub temu, da je osrednje kresovanje v Koblarjevem zalivu v Mariboru letos odpadlo, smo lahko Mariborčani vseeno uživali v kresovanjih, ki so jih organizirale krajevne skupnosti v okolici.

Kresovanja so se iz tradicije prenesla v sodobni čas. Ta običaj so okoli leta 1890 prevzela delavska gibanja. S kurjenjem kresov so delavci opozarjali na svoje pravice in to počno še danes. Nekoč so s kresovi spodbujali sonce. Konec aprila je čas med pomladanskim enakonočjem in poletnim sončnim obratom, torej dnem, ko je dan najdaljši. Stara ljudstva so verjela, da narava za prebujanje iz zimskega spanca potrebuje sonce, tega pa predstavlja ogenj. S kurjenjem kresov so sonce spodbujali, da bi močneje sijalo. Ponekod so verjeli tudi, da se z neba na zemljo spuščajo čarovnice. Kresove so kurili tudi zato, da bi jih odgnali.

Velik kres navdušil v Malečniku

Eno takšnih kresovanj so pripravili tudi v Malečniku, tokrat v sodelovanju Društva mladih Malečnik ter KS Malečnik Ruperče. Poskrbeli so za kratek kulturni program ob prazniku dela ter se nato pozno v noč zabavali ob mešanih ritmih Bratov Fluher. Ob dobri zabavi je pozno v noč gorel tudi velik kres.