Večji dostop do lokalne hrane je ključnega pomena za večjo prehransko samostojnost, ohranjanje in razvoj kmetij, nova zelena delovna mesta, varovanje okolja ter skrb za zdravje ljudi. In prav takšna situacija je spodbudila Lokalne akcijske skupine iz dveh regij in skupaj iz 22 občin, da se povežejo med seboj in sodelujejo v projektu »Jem drugače, jem domače!«
V projektu, vrednem 75.000 evrov, sodelujejo lokalne akcijske skupine (LAS), ki pokrivajo občine od Kungote na severni meji Slovenije prek Maribora in Ptuja do Podčetrtka in Kozjega na Kozjanskem. Zanj so dobile odobrena sredstva Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in bo trajal eno leto z začetkom 1. januarja letos.
“Lokalna prehranska samooskrba je lahko uspešna samo, če se za njeno odličnost povežemo ključni akterji. Skupaj smo lahko bolj konkurenčni kot pa vsak posebej,” je na današnji novinarski konferenci v Kamnici pri Mariboru povedala predsednica vodilnega partnerja Toti LAS Janja Viher.
Povečati osveščenost otrok
Cilji projekta, ki so si jih zadali v Lokalnih akcijskih skupina, so povečati osveščenost otrok in njihovih staršev glede pomena lokalno pridelane hrane, povečati usposobljenost ponudnikov za uspešnejši nastop na trgu, povečati prepoznavnost lokalnih ponudnikov in njihove ponudbe, dvig zavesti ter spreminjanje nakupovalnih navad lokalnega prebivalstva.Kljub temu, da se zavedanje o pomenu lokalno pridelane hrane v zadnjih letih povečuje, menijo, da še vedno velik del prebivalstva kakovostni hrani iz neposredne bližine ne posveča dovolj pozornosti.
Slabo sodelovanje, pomanjkanje organiziranega nastopa na trgu ter slaba prepoznavnost ponudnikov ob vedno hitrejšem tempu življenja usmerja potrošnike v velike trgovske centre. Potrošniki ob tem izgubljajo kompas, katera vrsta hrane je primerna ob katerem letnem času in katero sezonsko hrano lahko kupijo od lokalnih ponudnikov hrane. Lokalne tržnice obiskujejo osveščeni potrošniki, stari v povprečju nad 40 let. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo ponudnikov na tržnicah še manj, posledično pa tudi kupcev. V okviru projekta bodo sodelovali tudi z vrtci in šolami, kjer bomo osveščali otroke in njihove starše o pomenu lokalno pridelane hrane.
10 ponudnikov iz vsakega LAS-a
V projekt je vključeno več vrtcev in šol, kjer bodo izvajali delavnice. Ponudnike bodo povabili k sodelovanju preko poziva. Izbrali bodo 10 ponudnikov iz vsakega LAS-a, ki bodo aktivno vključeni v izobraževalne module: trženje, prodaja in promocija, oblikovanje zgodbe ponudnika in javno nastopanje. Individualno svetovanje ponudnikom bo prispevalo k pripravi konkretnega akcijskega načrta za posameznega ponudnika. Ob tem bodo imeli ponudniki priložnost izmenjati znanja in izkušnje in se tudi povezati na različnih dogodkih in srečanjih. Oblikovali bodo e-katalog, kjer bodo vpisani kontaktni podatki ponudnikov ter kaj ponujajo.
Ena ključnih aktivnosti bo izvajanje delavnic v šolah in vrtcih, da bi tako prek otrok spremenili prehranske navade v družinah. “Lokalne šole in vrtci že imajo vzpostavljene povezave in sodelujejo z lokalnimi pridelovalci in predelovalci hrane. V okviru projekta želimo to sodelovanje nadgraditi oziroma ga predstaviti širši skupnosti,” je povedala Vesna Gorjup Janžekovič iz LAS Lastovica.
Poleg omenjenih v projektu sodelujeta še LAS Dobro za nas in LAS Obsotelje in Kozjansko. “Slovenija se še vedno sooča z nizko stopnjo prehranske samooskrbe in ne izkorišča svojih potencialov na področju potrošnje kmetijsko-živilskih proizvodov lokalnega izvora. Večji dostop do lokalne hrane je ključnega pomena za večjo prehransko samostojnost, ohranjanje in razvoj kmetij, nova zelena delovna mesta, varovanje okolja ter skrb za zdravje ljudi,” je prepričana Danijela Kocuvan iz Toti LAS.