Pod gradom na Vurberku, na vrhu obsežnih vinogradov, še vedno stoji mogočna vinska klet, ki že vrsto let kljubuje zobu časa. In maja se je, kot smo poročali, v popoldanskih urah zgodilo prav tisto, česar so se bali mnogi tamkajšnji domačini. »Vurberk žal ni več takšen, kot smo ga bili vajeni. Sesul se je del strehe te vinske kleti,« so takrat sporočili v uredništvo osrednjega mariborskega spletnega medija Maribor24.si.
Dobili priporočilo, kako pristopiti k sanaciji
Objekt je občinski lasti in Mitja Horvat, župan občine Duplek, nam je povedal, da so nemudoma kontaktirali krovca, ki si je ogledal ostrešje oziroma nastalo škodo. V tem času so obvestili še Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine, zadevo so si prišli ogledati in za občino izdelali priporočilo, kako pristopiti k sanaciji in preprečiti nadaljnje rušenje.
Mitja Horvat: »Klet zaradi rušitve ni dodatno poškodovana, obstaja pa nevarnost, da bi zamakanja sčasoma zadevo še poslabšala.«
Čim prej bodo poskušali poiskati izvajalca
»Zdaj vemo, kaj lahko naredimo in kako se moramo lotiti sanacije,« nam je poudaril Horvat in zagotovil, da bodo čim prej poskušali poiskati izvajalca. »Upam, da bo lahko nekdo hitro vsaj saniral podrto stanje, preprečil nadaljnje propadanje in povezal tramove med seboj. Najbolj nas je namreč skrbelo, ali lahko na obstoječe zidove ponovno postavimo del, ki se je sesul in od pristojnih dobili pritrdilen odgovor. Razveselil nas je tudi podatek, da zidovi nad kletjo še niso pretirano deformirani in bi nanje lahko namestili novo ostrešje ter celotno zadevo nekoliko stabilizirati s kovinskimi povezniki,« je pojasnil Horvat.
Za sanacijo predvidenega nekaj denarja iz rezerv
Zdaj bodo na dupleški občini pridobili oceno vrednosti sanacije, saj bodo lahko, tako Horvat, na njeni podlagi ugotovili, ali jo lahko izvedejo še letos. »Še letos bodo zagotovo stekla sanacijska dela, da preprečimo nadaljnje rušenje in vpliv vetra. Počakati pa moramo na predračun, da presodimo, ali v letošnjem lahko še kaj postorimo,« je dejal Horvat in nadaljeval, da imajo za sanacijo predvidenega nekaj denarja iz rezerv. Na podlagi grobe ocene krovca, ki si je objekt sicer ogledal »po svoje«, pa bi sanacija celotnega ostrešja lahko znašala 60.000 evrov.