Kot so sporočili iz Pahorjevega urada, je Bravčeva opozorila, da se je družba v Podravju spremenila, ranljivih skupin je več, socialna problematika se kopiči predvsem pri populaciji z nizkimi dohodki oziroma slabim materialnim položajem. Po njenih besedah so najbolj izpostavljeni otroci in starejši.
“Center se s svojimi kadrovskimi zmogljivostmi na vse potrebe prebivalstva ne more več v zadostni meri odzivati, čutijo pa tudi pomanjkanje nevladnih organizacij, ki bi lahko izvajale nekatere programe ali projekte pomoči za dom,” je dodala Bravčeva.
Potrebe po humanitarni dejavnosti se povečujejo
Na sestanku so opozorili na zaznano porast nasilja nad starejšimi, zlasti tistimi, ki živijo pod pragom revščine. Prav tako zelo narašča število otrok in mladostnikov, ki zaradi razmer v družinah potrebujejo različne oblike pomoči. Zato se potreba po humanitarni dejavnosti povečuje.
Ocenili so, da bi bilo za dolgoročno izboljšanje socialne slike v regiji treba povečati obseg preventivne dejavnosti oziroma povečati število ciljno organiziranih preventivnih programov, ki jih s trenutnimi kadrovskimi zmogljivostmi in obstoječimi nevladnimi organizacijami ne morejo izvajati v zadostnem obsegu.
Višina prejemkov ne zagotavlja ugodnega življenja
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk, ki se je prav tako udeležila sestanka, je pojasnila, da ministrstvo pravkar oblikuje preventivne programe za kompetentno starševstvo, katerih cilj je vrnitev mladostnikov v družino. Ocenila je tudi, da bo k delni odpravi kadrovskega problema prispevala tudi reorganizacija centrov.
Glede učinkovitosti sistema socialnih dajatev in subvencij sogovorniki menijo, da obseg zlorab ni zelo velik, pa tudi višina prejemkov ni tako visoka, da bi zagotavljala ugodno življenje. Res pa je, da se ob nizkih minimalnih plačah zdi, da socialni prejemki pri nekaterih delujejo nestimulativno za reševanje njihovega položaja.
Ob tem so izpostavili tudi nasprotja v katerih se znajdejo kot socialni delavci, ki morajo in želijo pomagati in morajo biti hkrati tudi “nadzorniki” zlorab. Želijo si, da bi bili ti dve vlogi ločeni in bi slednjo prevzeli posebni inšpektorji.
Pahor obiskal tudi novo hišo zavetišča za brezdomce
Pahor se je vodstvu zahvalil za odkrit pogovor in njihovo izjemno požrtvovalno delo in pomembno poslanstvo. Po kolegiju pa se je srečal z zaposlenimi centra in obiskal še novo hišo zavetišča za brezdomce.