Dogodek je del kampanje SEM SPREMEMBA, v okviru katere so aprila že zasadili medovita drevesa v Betnavskem gozdu. V mesecu maju pa učenci, dijaki, učitelji in mentorji čebelarskih krožkov medovite rastline sadijo na vrtovih OŠ Gustava Šiliha, OŠ Kamnica, OŠ Selnica ob Dravi, OŠ Janka Padežnika ter Lesarske šole Maribor in Biotehniške šole Maribor. Prav tako so tudi varovanci Doma Danice Vogrinec v svoj zeliščni vrt posadili medovite začimbe, dišavnice in cvetice.
Tokratno sajenje je omogočil Mariborski vodovod
Vse sadnje medovitih rastlin je omogočil Mariborski vodovod, ki je danes, skupaj z dijaki Biotehniške šole Maribor, na Vrbanskem platoju posadil medovite grmovnice, s čimer bo tudi čebelam čebelnjaka Biotehniške šole omogočena raznovrstnejša paša in hrana za njihovo preživetje.
Danilo Burnač iz Mariborskega vodovoda je dejal, da so bili že lani razglašeni za družbeno najbolj odgovorno podjetje in del tega predstavlja tudi sodelovanje z različnimi izobraževalnimi ustanovami: »V Mariboru so začeli s to zelo lepo akcijo SPREMEMBA SEM, kjer želijo, da bi zaradi čebel posadili čim večje število medovitih dreves in grmovnic. V Mariborskem vodovodu smo rekli, ker na tem območju črpamo nekje 65 odstotkov vse vode za naš sistem, da tukaj posadimo ta drevesa, saj zdrava voda in zdravo okolje pripomoreta k primernemu okolju za čebele, da opravljajo svoje poslanstvo za nadaljnje življenje in delo ljudi. Namreč, če čebel ne bi imeli 3 leta, človeštvo več ne bi obstajalo. Zato se mi zdijo takšni dogodki pomemben del našega trajnostnega razvoja h kateremu vsako leto stremimo.«
Pomembnosti čebel se zavedajo tudi otroci
Na zaključni sadnji medovitih grmovnic na Vrbanskem platoju so prisotni izmenjali izkušnje in skupaj zasadili še trideset medovitih grmovnic. Na dogodku so bili predstavniki Čebelarske zveze društev Maribor, Mariborskega vodovoda, predstavniki Doma Danice Vogrinec, šolarji, dijaki in mentorji.
Učenka OŠ Kamnica, Neža iz 3. razreda se zaveda, kako pomembne so čebele: »Čebele rabijo hrano, ker naredijo hrano in to je tudi hrana za nas. Če bi čebele izumrle, bi čez štiri leta tudi mi izumrli. Imela sem se zelo fajn in posadila sem dosti dreves.«
Brez čebel ni človeštva
Aktivnosti projekta SPREMEMBA SEM so se začele že 22. marca, ko je Svetovni dan voda, 22. aprila na Svetovni dan Zemlje in danes, 20. maja, ko je Svetovni dan čebel. Čebele so pomembna tema, saj so med drugim pomembne za opraševanje rastlin, 80 odstotkov rastlin je namreč odvisnih od opraševalcev, in ohranjanje biotske raznovrstnosti, proizvajajo pa tudi med, ki mu nekateri pripisujejo tudi zdravilne lastnosti. Brez čebel ni rastlin, brez rastlin ni hrane, brez hrane ni človeštva.
Kristina Dolinar Pavlič, učiteljica na Biotehniški šoli je dejala, da je ozaveščanje na njihovi šoli velikega pomena, sploh to, da glavni namen čebel ni, da nam nosijo med, ampak da oprašujejo: »Tudi mi imamo čebelnjak v učne namene, da se dijaki naučijo čebelarjenja. Vsaka rastlina v bližini šole služi tudi našim čebelam, saj jih je sedaj zmotil ta mraz in je vsaka rastlina dobrodošla.«
Svetovni dan čebel
Čebele so vse bolj ogrožene zaradi onesnaževanja in pesticidov, kar kaže tudi nedavno poročilo Združenih narodov, ki ugotavlja, da milijonu živalskih in rastlinskih vrst grozi izumrtje. Žuželke, med njimi tudi čebele, so zelo pomembne v boju proti podnebnim spremembam in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Ogrožajo jih tudi pesticidi, zato so razprave o tem pomembne.